Cesta z energetické krize? Jaderná energie

Velká Británie plánuje investovat do malých jaderných reaktorů, aby pomohla bojovat s energetickou krizí. Doplní tím obnovitelné zdroje energie. Jak si to představují?

Spojené království chce rozvíjet energetiku směrem, který je šetrný k životnímu prostředí a zároveň ekonomicky životaschopný. Na obnovitelné zdroje se nelze stoprocentně spolehnout. Počasí nás občas zklame a nedostatek výroby z fotovoltaických a větrných elektráren může vést k místním energetickým krizím. Pro obyvatele ostrovů by měly být receptem malé jaderné reaktory.

Server Interesting Engineering vyvodil závěry ze zprávy od serveru ENR, z níž vyplývá, že britská vláda čeká na návrhy na výstavbu a rozvoj sítě malých jaderných reaktorů po celé zemi.

Londýnská stavební společnost Balfour Beatty v prosinci 2022 oznámila, že se dohodla se společností Hyundai Engineering and Construction a britskou jadernou divizí Holtec International. Dohoda se týká podpory inženýringu a výstavby tlakovodního lehkovodního reaktoru SMR-160 společnosti Holtec ve Spojeném království. Jednotka by měla dosahovat výkonu 160 MW.

„Těšíme se na spolupráci se společností Holtec International při vývoji čistých energetických řešení,“ uvedl Stephen Tarr, generální ředitel velkých dopravních, energetických a energetických projektů společnosti Balfour Beatty.

Výstavba prvního bloku a bude zahájena v roce 2028. Do roku 2050 plánuje společnost zprovoznit až 32 bloků SMR s celkovým výkonem 5,1 GW. Gareth Thomas, ředitel britské divize společnosti Holtec, uvedl, že společnost našla tři možné lokality ve Spojeném království. Dvě v Anglii a jednu ve Walesu, které by byly ideální pro umístění „první vlny reaktorů Holtec SMR-160“.

Zapojí se i Rolls-Royce

Společnost Rolls-Royce zase oznámila, že zvažuje tři lokality pro výstavbu továren. Ty by vyráběly díly pro flotilu malých modulárních reaktorů, které by se vyráběly ve Spojeném království. Patří sem například tlakové nádoby.

„Je to součást procesu výstavby první z nejméně tří továren, které budou vyrábět komponenty pro flotilu malých modulárních reaktorů a představují pro Spojené království neuvěřitelnou příležitost,“ uvedl Tom Samson, generální ředitel divize SMR společnosti Rolls-Royce.

Očekává se, že nové továrny vytvoří desítky tisíc dlouhodobých pracovních míst pro kvalifikované pracovníky. Předpokládá se, že zařízení budou vybudována v severní Anglii nebo Walesu.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com, enr.com