Bambus možná brzy zachrání celosvětový průmysl i klima

Jaké jsou základní vlastnosti bambusu? Bambus velmi rychle roste, má úžasnou regenerační schopnost, požírá oxid uhličitý a je neuvěřitelně lehký, pevný a pružný. O možnostech využití bambusu v mnoha odvětvích výroby píše phys.org.

Klasický materiál ze syntetických vláken, který se běžně používá v dopravě, stavebnictví a sportovním průmyslu, je z mnoha důvodů problematický. Například polyester nebo karbon se získává z petrochemických látek, které nejsou ani obnovitelné, ani biologicky odbouratelné. Jejich výrobní proces je nesmírně složitý, energeticky náročný a také drahý.

Výzkumný tým Marylandské univerzity vedený Liangbingem Hu, ředitelem Centra pro materiálové inovace, vyvinul zcela nový způsob výroby makrovláken vyrobených výhradně z bambusu. Toho bylo dosaženo pomocí mírného procesu delignifikace a jednoduchého sušení na vzduchu. Výsledný materiál je výrazně pevnější než vlákna ze dřeva, má srovnatelnou pevnost se syntetickými vlákny a je mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

Tým Liangbingema Hu dokázal z bambusu vyseparovat pevná celulózová makrovlákna jen s malým mechanickým poškozením. „Podařilo se nám extrahovat lehká, vysoce pevná vlákna pomocí kyseliny peroxyformové jako delignifikačního činidla,“ řekl Hu.

Tato bambusová celulózová makrovlákna nabízejí podstatné snížení emisí skleníkových plynů ve srovnání s bavlnou, pavučinovým hedvábím, uhlíkem, nylonem a dokonce i s hedvábnými vlákny. Bambusová vlákna jsou navíc relativně levná a snadno se vyrábějí. Souhrn všech okolností nabízí použití v celé řadě odvětví automobilového, leteckého, stavebního a textilního průmyslu.

Zdroj: phys.org