Armáda Spojených států otestovala svůj nový bezpilotní vrtulník

Armáda Spojených států se přiblížila k zavedení autonomních vrtulníků na bojiště poté, co uskutečnila úspěšný třicetiminutový let bezpilotního vrtulníku, uvedl server Gizmodo.

Stejně jako většina podivných výdobytků vyspělé vojenské technologie, i tento pochází od Agentury Pentagonu pro pokročilé obranné výzkumné projekty, známé spíše pod zkratkou DARPA.
Vrtulník UH-60A Black Hawk vybavený experimentálním systémem ALIAS bezpečně dokončil zkušební let bez přítomnosti osob ve vrtulníku. Třicetiminutový zkušební let se uskutečnil o víkendu.

Agentura DARPA popisuje svůj systém ALIAS jako „na míru šitou, odnímatelnou sadu“, která má přidat sofistikovanou automatizaci do již postavených letounů za zlomek nákladů na modernizaci jednotlivých modelů. Tento systém má snížit pracovní zátěž pilotů a zvýšit bezpečnost vrtulníků.

„Díky menšímu pracovnímu zatížení se piloti mohou soustředit na řízení mise místo na mechaniku,“ uvedl vedoucí programu DARPA Stuart Young. „Díky této jedinečné kombinaci autonomního softwaru a hardwaru bude létání chytřejší a bezpečnější.“

Young také uvedl, že plně autonomní vrtulníkový systém by mohl americké armádě poskytnout větší operační flexibilitu při provádění misí ve scénářích, které jsou pro člověka příliš obtížné. „To zahrnuje schopnost řídit vrtulníky v kteroukoli denní či noční dobu, s piloty i bez nich a v různých obtížných podmínkách, jako je sporné, přetížené a zhoršené vizuální prostředí,“ řekl Young.

Zdroj: gizmodo.com