Airbus předvedl ultrarychlý vrtulník RACER, který je schopen létat rychlostí více než 400 km/h

Evropská společnost Airbus Helicopters provedla první zkušební let svého prototypu vysokorychlostního vrtulníku RACER (Rapid And Cost-Effective Rotorcraft).

První let RACER byl proveden ve Francii, trval asi 30 minut. Během letových zkoušek inženýři Airbusu hodnotili základní schopnosti letounu.

Ačkoli RACER vypadá jako běžný vrtulník, jeho aerodynamika je optimalizována pro vysoké podzvukové rychlosti. Pohyb vpřed zajišťují dva tlačné motory umístěné na skříňových křídlech, které poskytují vztlak o 50 % rychlejší než běžné stroje stejného typu. Díky aerodynamické optimalizaci a inovativní pohonné jednotce s ekologickým režimem má vrtulník RACER také snížit spotřebu paliva přibližně o 20 % ve srovnání se současnou generací vrtulníků stejné třídy.

Hybridně-elektrický systém eco-mode, vyvinutý ve spolupráci s firmou Safran Helicopter Engines, umožňuje během cestovního letu vypnout jeden ze dvou motorů Aneto-1X, což přispívá ke snížení emisí CO2. Cílem projektu RACER je také ukázat, jak jeho specifická architektura může přispět ke snížení akustických dopadů během provozu.

RACER je zamýšlen jako průzkumný vrtulník. Průzkumný a útočný vrtulník budoucnosti RACER by měl nahradit v americké armádě vrtulník OH-58 Kiowa.

Společnost Airbus Helicopters hodlá v příštích dvou letech provádět zkoušky RACER. Během této doby společnost plánuje zvýšit maximální rychlost vrtulníku a dokončit jeho konstrukci.

Zdroj: Armyinform