Učitelka s 30 letou praxí prozradila svůj plat. Je to překvapivá částka
Učitelství rozhodně není práce pro každého. Vyžaduje totiž trpělivost, pečlivost a přípravu. Každodenní interakce s dětmi můžou být náročné, přidejte k tomu ještě komunikaci s rodiči a řešení kázeňských problémů, které se bohužel čas od času objeví. Být pedagogem má ale rozhodně i podstatné výhody – na veškeré svátky budete vždy doma, nikdy nepracujete o víkendu a máte jistotu stabilního platu. Ten se totiž odvíjí od tabulek a s přibývající praxí roste. Po několika letech na tom nemusíte být z hlediska finančního ohodnocení vůbec špatně.
Jak už tomu u nástupu do práce bývá, začátky mohou být krušné. Čerstvě vystudovaný kantor s nulovou praxí nemůže počítat s extrémně vysokou mzdou. Podle státních tabulek bude dostávat kolem 34 370 Kč hrubého měsíčně. Pozitivem ale je, že se platové tabulky každoročně mění a s přibývajícími odučenými léty se jimi jedinec posouvá a dostává postupně přidáno. TTabulky se také, kromě délky praxe, odvíjejí i od dosažené kvalifikace. Jestliže vás učení láká, nenechte se odradit počátečním nízkým platem. Časem se totiž můžete dostat na nadprůměrné ohodnocení, navíc je šance získat i nejrůznější přídavky!

Platy se počítají zpětně
Téma učitelských platů je už nějakou dobu diskusním evergreenem. Pedagogů je nedostatek, školy samozřejmě chtějí také kvalitní a vzdělané učitelé, které jejich práce baví. Ti ale za svou práci chtějí být náležitě ohodnoceni. Česká vláda rozhodla, že v roce 2025 budou učitelé dostávat 130 % průměrné mzdy. Ta loni činila 46 165 Kč, průměrný učitelský plat se pohyboval okolo 49 000 Kč měsíčně. Že tato čísla nesedí? Vláda totiž k výpočtu tabulkových platů používá mzdy, které byly aktuální v předloňském kalendářním roce. Letošní platy jsou tak vypočítané od mezd, které v Česku panovaly před dvěma lety.
Postupné vypracování
Nicméně i přes opožděné vypočítání platů je patrné, že se učitelé s dlouholetou praxí nemají až tak špatně. Jestliže se tedy pohybujete ve školství, je potřeba vytrvat a počítat s postupným stoupáním skrz platové třídy. Své o tom ví i dvaapadesátiletá učitelka Veronika, která učí na druhém stupni základní školy. „Když jsem před 30 lety nastupovala do práce, peníze byly nic moc. Dnes si ale nemůžu stěžovat. Teď spadám do 12. platové třídy a moje hrubá měsíční mzda činí 44 710 Kč,“ říká. To je ale jen základní částka, na kterou má nárok. V tabulkových hodnotách nejsou započteny přídavky například za třídnictví nebo sportovní kurzy. Dále pak učitelé můžou dostávat odměny a osobní ohodnocení.
Potěší i osobní ohodnocení
Například za třídnictví může učitel dostat navíc až 3 000 Kč měsíčně. Tento přídavek je povinný a pohybuje se v rozmezí 1500-3000 Kč. Další bonusy ve formě odměn a osobního ohodnocení už pak závisí na konkrétní škole a jejím řediteli. Záleží tedy na tom, jak daná škola hospodaří a kolik jí v rozpočtu na odměny zbude peněz. U osobního ohodnocení se většinou ovšem jedná o 15-20 % z celkového platu učitele. „Když k fixované měsíční mzdě připočtu i bonusy, dostanu se nad 50 000 Kč hrubého. Za třídnictví každý měsíc dostávám 3 000 Kč, osobní ohodnocení pak dělá 6 800 Kč. A do toho v létě a v zimě máme odměny,“ říká Veronika.
Odměny jsou podle ní vyšší ke konci kalendářního roku, kdy je ředitel může vyplatit podle toho, kolik škole zbylo peněz. Většinou se jedná okolo 2 000 Kč. Vyvrací tak mýtus, že platy učitelů v českých veřejných školách jsou k smíchu. Samozřejmě je nutné brát v potaz to, že platy rostou postupně. Po určité době výkonu povolání ale opravdu můžete i ve školské sféře dosáhnout na nadprůměrnou měsíční mzdu!

Tabulkové hodnoty rostou
A jelikož se vláda snaží o to, aby české školství bylo kvalitní a lákalo nové zájemce o učitelské profese, snaží se školské platy neustále zvyšovat. Od 1. ledna 2025 vzrostly o 7 %. „Zvýšení tarifů o 7 % znamená úpravu poměru mezi tarifní a netarifní složkou tak, že na netarifní složky platu zůstane více než 20 % prostředků, čímž naplňujeme vládní programové prohlášení,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek. Podle něj je český vzdělávací systém prioritou vlády.
Celkové výdaje na školství v roce 2025 činí téměř 291 miliard Kč. „Tak, jak byl koncipován státní rozpočet, a tak jak se z našeho pohledu z velké části naplňuje vládní prohlášení, shodli jsme se na tom, že 7 % je solidní kompromis. Jsme rádi, že se asi po dvou letech zvedají tarify a že se nějakým způsobem kompenzuje inflace a propad reálných platů,“ říká předseda školských odborů František Dobšík. Ministr Bek pak zdůraznil, že školám byla ponechána dostatečná finanční částka na odměny i osobní ohodnocení. Navýšení tarifů by tak nemělo způsobit to, že už ředitelé nebudou mít na vyplácení přídavků.