Proč byste neměli chodit s košem ráno před 8 hodinou? Důvod je překvapivě logický
Vynášení odpadků většinou nepatří mezi naše oblíbené aktivity. Kolikrát plný koš chvíli přehlížíme a snažíme se ho nacpat co nejvíc to jde. Pak ale přijde ten moment, kdy je nutné ho vynést a odpadků se zbavit. Možná se to nezdá, ale existují části dne, kdy vynášení koše není tím nejlepším nápadem.
Zvláště v chladných zimních měsících se málokomu chce jít s košem. Pokud je ještě k tomu pod nulou, z vyhřátých domácností se ven jen kvůli odpadkům chce jen malému množství lidí. A proto si logicky práci snažíme ušetřit tím, že odpadky bereme s sebou, když se někam chystáme. Na první pohled se sice může zdát, že se jedná o ideální řešení, zde je ale pár důvodů, proč byste si tuto variantu měli nejdřív dobře promyslet.

Do práce raději s prázdnou
Skvělou příležitostí pro vynesení koše je ráno, kdy se nespočet z nás chystá do práce, a častokrát jsme venku ze dveří ještě přes osmou hodinou ranní. Tento krok s sebou ale nese velké riziko – může se totiž snadno stát, že přijdeme k popelnici, a ta bude až po okraj plná. Vyhození pytle s odpadky se během vteřiny může stát velkým problémem. Spěcháme do práce, v ruce máme pytel, který ovšem nemáme kam vyhodit. Ve hře je samozřejmě nalezení další nejbližší popelnice, opět ale riskujeme, že bude také plná. Navíc tím ztrácíme drahocenný čas, kterého je ráno při odchodu do zaměstnání klasicky málo. Zkuste se tedy této možnosti vyvarovat, abyste se zbytečně nedostali do časového presu.
Pozor na oblečení
Další riziko při brzkém vynášení odpadků se týká vašeho vzhledu. Pokud je popelnice plná a vy se budete snažit do ní nacpat váš pytel, můžete se u toho ušpinit, a to je to poslední, co ráno po cestě do práce potřebujete. Stačí malá nepozornost a malér je na světě. Kromě toho, že budete mít na sobě špinavé oblečení, špína od odpadků může navíc nepříjemně zapáchat a jít špatně vyprat. Pravdou je, že i pokud popelnice plné nejsou, umazat se omylem můžete i od samotného pytle, nedáte-li si pozor. Proto je lepší ráno odpadky nebrat a nevyhazovat. Dobře uděláte, pokud se tohoto neoblíbeného úkolu zhostíte spíše v momentech, kdy vás netlačí čas, nikam nespěcháte a máte na sobě pohodlné domácí oblečení.

V Evropě jsme průměrní
Co se produkce odpadu týče, Češi jsou v porovnání s ostatními státy Evropské Unie průměrní. Naše země se ve statistikách nachází kolem zlatého středu. Na jednoho obyvatele spadá zhruba 507 kg odpadků za rok, 6 z 10 Čechů odpad třídí. Může za to i široce dostupná síť barevných kontejnerů na tříděný odpad. „Data totiž ukazují, že lidé jsou ochotni odpadky třídit, pokud vzdálenost k barevným kontejnerům nepřesáhne vzdálenost 157 m. V Česku však lidí mají průměrně popelnice na tříděný odpad 90 m od svého bydliště,“ píše server Seznam Zprávy. CO se třídění týče, patříme k nadprůměru. A i proto tak s odpadky chodíme častěji.
Zkontrolujte čas vývozu
Jestliže se chcete vyhnout problémům s vynášením koše, nechcete natrefovat na plné kontejnery a tím si zkomplikovat ranní rutinu, zkuste se na internetu podívat na dny a časy v týdnu, kdy ve vaší oblasti probíhá svoz odpadu. Poté budete přesně vědět, kdy budou popelnice praskat ve švech, a kdy budou naopak zet prázdnotou. Přesto ale mějte na paměti, že ranní vynášení koše vám může z výše zmíněných důvodů znepříjemnit celý den.