Kvíz české gramatiky ze základní školy: 80 % čechů pohoří hned na první otázce
Umíte česky? Pokládat Čechům podobnou otázku se zdá na první pohled zbytečné. Jenže internetové diskuse a příspěvky na sociálních sítích často budí dojem, že jsme skutečně velkou část povinné školní docházky zameškali. V následujícím kvízu si můžete ověřit, co všechno si pamatujete vy a jestli si poradíte s největšími gramatickými záludnostmi.
Čeština je bezesporu velmi krásný jazyk. Bohužel je také velmi obtížný, což potvrdí každý cizinec, který se rozhodl žít v Česku a naučit se mluvit „po našem“. Důvodem je například to, že rozlišujeme rody, skloňujeme devět pádů a mnoho dalších jevů, které například v angličtině nenajdeme, nebo alespoň ne v takto komplikované podobě.
Jak vypadají největší české gramatické omyly, se veřejnosti snaží ukázat projekt Červená propiska, který na sociálních sítích zábavnou formou edukuje své sledující.

V čem Češi nejčastěji chybují
„Nejčastěji chybujeme v číslovkách, někdy se snažíme o hyperkorektnost. Interpunkce je tipovačka,“ uvádí například jedna z autorek projektu.
Díky hojnému užívání sociálních sítí se také rozmáhá řada slangových slov a zkratek, které jsou matoucí a ve skutečnosti nemají se správnou gramatikou nic společného.„Namísto slova komentář lidé často používají slovo koment,“ uvádí jako příklad Červená propiska.
Do velké míry by nás správné gramatice měla naučit škola. Důležitý je ale také příklad z rodiny. Když nastupuje dítě do první třídy, z mluvené řeči v tu dobu pochytilo přibližně 80 procent gramatického systému. Vliv rodičů je tedy mnohem větší, než vliv učitele.
Vyzkoušejte kvíz české gramatiky
I z toho důvodu bychom se měli neustále vzdělávat a zlepšovat, přestože už dávno nejsme ve věku školáků. Pokud si nejste jistí, jak si vlastně stojíte, můžete si vyzkoušet následující kvíz.
Pokud zvládnete na většinu otázek odpovědět správně, pravděpodobně si nemusíte dělat obavy. Hravě jste totiž vyřešili i to, u čeho naprostá většina z nás pouze tápe.