Chce vám zdravotní pojišťovna vrátit peníze? Nasedněte na lep a ihned volejte policii
Na internetový podvod už v průběhu života narazilo mnoho z nás. V poslední době se ale objevuje jeden velmi sofistikovaný, který nemusí být snadné rozpoznat. Pokud vám proto do emailové schránky dorazí následující zpráva, buďte velmi opatrní.
S vlnou podvodů se v několika uplynulých dnech potýká Všeobecná zdravotní pojišťovna, jejíž klienti se stali terčem neznámých podvodníků. Ti mailem rozesílají falešné doručenky o údajném vrácení přeplatků na pojištění.
Podle aktuálních odhadů podobnou zprávu obdrželo více než sto tisíc klientů. Cílem není nic menšího, než získat přístup k bankovnímu účtu obětí útoku. Podle informací VZP se to bohužel v některých případech skutečně povedlo.

Podvod má za cíl dostat se k vašim penězům
„Výjimkou nejsou ani statisícové ztráty na straně jednotlivců. V takovém případě je namístě obrátit se přímo na Policii ČR a v co nejkratší době také kontaktovat svoji banku s dotazem, zda je možné například alespoň část úspor zachránit. Nejlepší prevencí je ale pochopitelně takové zprávy naprosto ignorovat,“ uvedl Jan Svoboda, ředitel Odboru bezpečnosti VZP ČR.
Zpráva obvykle tvrdí, že máte přeplatek na pojištění, který vám může být navrácen. Méně častá je také druhá varianta, kdy se klient dozví, že má naopak nedoplatek, který bude nutné uhradit.
V obou případech je tak k řešení situace nutné aktualizovat své platební údaje pomocí přiloženého odkazu na příslušný formulář. Ten je ale pochopitelně falešný a jeho vyplněním předáte podvodníkovi přístup ke svému kontu. To nevyhnutelně vede k tomu, že přijdete o své úspory.
Za žádných okolností neklikejte na podezřelé odkazy
„VZP nikdy nepožaduje aktualizaci bankovních údajů, ani v případě přeplatku či nedoplatku pojištění. Nikdy nepotvrzujte touto cestou své bankovní údaje, jedná se o podvodný e-mail s cílem získat přístup k vašim bankovním účtům. Vždy si zkontrolujte, kdo je odesílatel e-mailu a v případě pochybností kontaktujte informační linku VZP,” dodal Svoboda důrazně.
Pokud podobnou podezřelou zprávu obdržíte, nejlépe uděláte, pokud na ni nebudete vůbec reagovat. V žádném případě neklikejte na žádné obsažené odkazy a neotevírejte přílohy. Vyhněte se také zadávání jakýchkoliv citlivých informací.
Obraťte se na infolinku Všeobecné zdravotní pojišťovny a o zprávě ji informujte. Nejen, že se dozvíte, jak postupovat, ale dáte tím také pojišťovně možnost podniknout nezbytné právní kroky.

Podobné situace nejsou bohužel ojedinělé
S podobnými pokusy zmocnit se bankovních údajů klientů se v poměrně nedávné době potýkaly také další pojišťovny, například Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra.
V některých případech navíc nebyla pochybná zpráva rozeslána jako email, ale například jako SMS zpráva, tvářící se, že byla odeslána z čísla klientské infolinky. Objevily se ale také zprávy, zaslané skrze aplikaci WhatsApp.
Zřejmě stále existuje dostatek lidí, kteří podvodníkům uvěří. Jinak by se jim jistě nevyplatilo vyvíjet aktivitu tímto směrem. Vlny útoků tohoto druhu se přitom poměrně často opakují.
Naposledy k tomu došlo na konci roku 2024, a to krátce před Vánoci. Podle odborníků to může souviset se svátky, právě v tuto roční dobu se totiž řada lidí potýká s nedostatkem financí a vidina toho, že jim může být vrácen přeplatek, je tak pro ně bohužel lákavá.