Blackbird SR-71 byl nejrychlejší letoun v době studené války a nyní je ve vývoji další varianta

Model SR-71 Blackbird patří mezi nejvýznamnější vojenské letouny v arzenálu USA. Býval nejrychlejším letadlem na světě, dokud ho nepřekonal North American Aviation X-15. Avšak je stále odkazem technického inženýrství z období studené války, jak uvádí server Fossbytes.

Vojenské letectvo od dob studené války udělalo velký pokrok. Letoun SR-71 je však stále rekordmanem z roku 1976 a je nejrychlejším pilotovaným letounem na světě. Tento velmi povedený model bohužel sloužil krátce, ale i tak se ocenil v průzkumu za bouřlivého období.

Letoun SR-71 Blackbird byl vynalezen v utajení v 50. letech po tom, co byl legendární špionážní model U-2 sestřelen Sovětským svazem. Blackbird se zdokonalil po podobném průzkumném letounu Lockheed A-12. Byl vybaven delším trupem a větší kapacitou paliva.

Průzkumný letoun byl schopen letu rychlostí třikrát vyšší než je rychlost zvuku. Při svých misích působil ve velkých výškách s maximální rychlostí 3540 km/h. Drží také rekord v letu ve výšce 25 km s rychlostí 2193 km/h.

Tento letoun byl rychlejší než raketa. Roku 1981 Kelly Johnson, který letoun projektoval, uvedl, že letoun SR-71 překonal 1000 raket, které byly na něj vystřeleny. Rychlost je jeho nejlepší obrana, díky které snadno překonal jakoukoli raketu.

V průběhu své mise nebyl ani jeden z 32 letounů SR-71 zasažen nepřátelskou raketou. Letouny SR-71 se uplatnily v americké armádě při operacích v Libyi a Vietnamu, ale sloužily také v NASA. Letoun pomohl společnosti NASA při výzkumu, jak obnovit ozónovou vrstvu Země.

Piloti museli mít na sobě přetlakové skafandry, které se podobaly kosmickým skafandrům. Jinak by v tak vysoké rychlosti a výšce nebylo vůbec možné pilotovat. Brzy se dočkáme další bezpilotní verze modelu SR-71 Blackbird, jehož let je plánovaný v roce 2025.

Zdroj: redakce, YouTube, Fossbytes