Spojené království nebude kopírovat požadavek EU na společný nabíjecí kabel

Britská vláda tvrdí, že v současné době neuvažuje o kopírování plánů Evropské unie na společný nabíjecí kabel, píše BBC.

EU se předběžně dohodla, že všechna nová přenosná elektronická zařízení musí do podzimu 2024 používat nabíječku USB typu C. Tento krok bude podle ní přínosem pro spotřebitele. Kritici ale tvrdí, že to potlačí inovace.

Podle současných ujednání po brexitu by se nařízení vztahovalo i na Severní Irsko, tvrdí představitelé EU a Spojeného království.

Podle parlamentní zprávy z prosince 2021 se „nové požadavky mohou vztahovat i na zařízení prodávaná v Severním Irsku podle podmínek protokolu o Severním Irsku v dohodě o brexitu, což by mohlo vyvolat rozdílnost norem pro výrobky ve srovnání se zbytkem Spojeného království“.

Smlouva funguje tak, že Severní Irsko zůstává uvnitř jednotného trhu EU se zbožím, zatímco zbytek Spojeného království je mimo něj.

Spor mezi Spojeným královstvím a EU o to, jak reformovat severoirský protokol, zůstává nevyřešen.

Mluvčí britské vlády uvedl, že v současné době neuvažují o replikaci tohoto požadavku.

Novému nařízení budou muset vyhovět produkty společnosti Apple, jako jsou iPhony a iPady, případně i notebooky. Stávající zařízení budou z nařízení vyňata.

Dohoda bude předložena Evropskému parlamentu a Radě ministrů po jejich letních prázdninách, kde může být formálně schválena a poté zveřejněna.

Společnost Apple sdělila BBC, že nemá žádné nové připomínky.

Proti návrhu se ohradila již při jeho prvním představení v září 2021, kdy její zástupce sdělil BBC News: „Přísná regulace, která nařizuje pouze jeden typ konektoru, inovace spíše dusí, než aby je podporovala, což zase poškodí spotřebitele v Evropě a na celém světě“.

Apple je největším výrobcem, který používá vlastní nabíjecí port, jenž je exkluzivní pro některé jeho produkty – jeho řada iPhone používá konektor Lightning vyrobený společností Apple.

Nové pravidlo se podle EU bude vztahovat na celou řadu malé a střední přenosné elektroniky.

Zdroj: BBC