Videohry mohou posílit vaše duševní zdraví – ale má to háček (a taky pozor na hikikomory)
Studie provedená v Japonsku na téměř 100 000 lidech ve věku od 10 do 69 let ukázala, že hraní videoher – nebo dokonce vlastnictví konzole – může být prospěšné pro duševní zdraví.
Videohry a další formy konzumace online médií jsou každodenní součástí života.
Průzkumy ukázaly, že hraní videoher může mít pozitivní vliv na úroveň stresu a kreativitu. Přetrvávají však obavy z možných negativních účinků, například na celkovou pohodu, agresivní chování a sociální vývoj, zejména u mladých lidí.
Světová zdravotnická organizace řadí poruchy způsobené hraním her mezi duševní poruchy a v Japonsku byl popsán závažný stav sociálního stažení zvaný hikikomori. Uvádí sciencealert.com.
Výzkum stresu a pohody v souvislosti s hraním her:
Nový průzkum ukázal souvislosti mezi hraním a pohodou a vědci našli způsob, jak prokázat příčinu a následek – že i vlastnictví herní konzole zlepšuje pohodu. Výzkum byl proveden v letech 2020 až 2022 – v době pandemie COVID. Výzkumníci použili měřítka psychického stresu a životní spokojenosti a ptali se 97 602 lidí v Japonsku na jejich používání her.
Průzkum se časově shodoval s výpadky v dodavatelském řetězci. Ty vedly prodejce k tomu, že při nákupu dvou konzolí použili loterijní systém: Nintendo Switch a PlayStation 5. Z celkové skupiny účastníků průzkumu se loterie zúčastnilo 8 192 osob.
Výzkumníci porovnali 2 323 výherců loterie s těmi, kteří nevyhráli možnost zakoupit si jednu z nových konzolí (v pěti kolech průzkumu). Zjistili, že ti, kteří vyhráli v loterii, měli lepší skóre stresu a větší životní spokojenost.
Ne všechny výsledky byly pozitivní. V průběhu času ukazovalo skóre na pokles pohody u těch, kteří hráli více než tři hodiny denně. S každým dalším měřeným časovým úsekem skóre dále klesalo.
Studie však měla některá omezení:
Za prvé, průzkum byl proveden v době, kdy pandemie COVID představovala pro duševní zdraví obzvláště náročné období. Přinesla také změny v sociálním a profesním chování a životním stylu.
Studie se zaměřila především na obecné herní návyky, aniž by rozlišovala mezi různými typy her, které by mohly mít na duševní zdraví různý vliv.
Účastníci si navíc sami vybírali, zda se do loterie zapojí, nejednalo se tedy o náhodný vzorek. A studie nemohla konkrétně přiřadit zjištění k účinkům hraní videoher oproti účinkům výhry v loterii.
V neposlední řadě víme, že studie založené na vlastním hodnocení nejsou vždy spolehlivé.
Výhody a nevýhody hraní her:
Z jiných průzkumů víme, že videohry mohou být užitečným prostředkem ke zmírnění stresu a napomáhají sociálnímu propojení (i když online). Víme také, že některé hry mohou zlepšit určité kognitivní dovednosti, například vizuálně-prostorovou navigaci a řešení problémů.
Hry a technologie se mohou zaměřit i na problémy duševního zdraví, jako je sociální úzkost nebo fobie, řešit příznaky ADHD a zvyšovat motivaci a výkonnost.
Přesto přetrvávají obavy z možných dlouhodobých důsledků, zejména pokud jde o snížení socializace v reálném životě, účasti na fyzické aktivitě, školních výsledků a dalších zdravotních důsledků, včetně spánku a stravovacího chování.
3 tipy pro pozitivní hraní her:
Přestože videohry mohou přinášet určité výhody, je důležité zachovat k hraní vyvážený přístup. Zde je několik tipů, které vám pomohou zvládat herní návyky a podpoří celkovou pohodu:
1. Stanovte si časové limity
Podporujte umírněné hraní tím, že stanovíte jasné časové limity, abyste zajistili, že nebude narušovat spánek, fyzickou aktivitu nebo jiné důležité každodenní činnosti. Australský institut rodinných studií doporučuje vytvořit mediální plán, který zahrnuje omezení času stráveného u obrazovky a vyvažuje hraní her s jinými aktivitami.
2. Vybírejte hry s rozmyslem
Rozhodujte se pro hry, které jsou vhodné pro daný věk, a zvažte jejich obsah. Některé hry mohou podporovat dovednosti řešení problémů a kreativitu, ale je důležité dávat pozor na ty, které mohou podporovat agresi nebo přílišnou soutěživost.
3. Sledování stravovacích a spánkových návyků
Věnujte pozornost stravovacím návykům a dbejte na to, abyste jídlo nevynechávali ve prospěch hraní her. Podporujte pravidelný spánek a vyvarujte se hraní her v době před spaním, abyste předešli narušení spánku.
Přestože nová studie poskytuje slibné poznatky o potenciálních pozitivních účincích videoher na duševní pohodu, je třeba k těmto zjištěním přistupovat s opatrností vzhledem k limitům průzkumu a pokračovat v dalším výzkumu, abychom plně porozuměli jejich dlouhodobému vlivu na duševní zdraví. Radí Katarina Fritzonová, docentka psychologie, Bond University; Oliver Baumann, docent psychologie, Bond University, a Peta Stapletonová, profesorka psychologie, Bond University.
Tento článek byl přetištěn z webu The Conversation pod licencí Creative Commons.
Zdroj: Science Alert, unric.org, frontiersin.org