Měsíc se vzdaluje od Země
Na Měsíc se blíže podíval tým vědců. Jak se jim podařilo určit, že se Měsíc vzdaluje od Země, a jakou rychlostí? To, že se Měsíc vzdaluje, bude mít v budoucnu vážný dopad na naši planetu – dny budou mnohem delší.
Vznik Měsíce je spojen s tzv teorie velkého dopadu. Podle výzkumníků je to nejpravděpodobnější vysvětlení existence Měsíce. Podle jejich předpokladů vznikl Měsíc asi před 4,5 miliardami let v důsledku srážky Země s planetou o velikosti Marsu. Od té doby je její přirozená družice a obíhá ve značné vzdálenosti od planety.
Měsíc se od Země vzdaluje
V nejnovějším výzkumu se odborníci zaměřili na pozorování Měsíce a analýzu hornin, které jsou přibližně 90 milionů let staré. Tímto způsobem potvrdili, že se vzdaluje od Země. Vědci se navíc domnívají, že postupný ústup Měsíce bude mít značné důsledky. Rychlost, s jakou se přirozený satelit Země vzdaluje, přibližně 3,8 centimetru za rok, ovlivňuje délku dne.
Už teď jsou dny delší než dříve
Před 1,4 miliardami let trval den na naší planetě něco málo přes 18 hodin. V současné době máme 24hodinové dny. Podle odborníků se za 200 milionů let den prodlouží na 25 hodin. To je způsobeno mj. z gravitačních interakcí mezi oběma tělesy a zejména slapových sil mezi Zemí a Měsícem. Slapové síly jsou silnější, když jsou vzdálenosti Měsíce a Slunce menší a naopak jsou slabší, když jsou tyto vzdálenosti větší.
Zdroj: WP Tech