Okrádání u bankomatů. Jak chtějí podvodníci vytáhnout peníze z kapes uživatelů Androidu?
Uživatelé systému Android by si měli dát pozor na nový podvod. Zločinci mohou pomocí škodlivé aplikace číst kreditní a debetní karty a nepozorovaně používat údaje v bankomatech.
Zločinci neustále hledají nové způsoby, jak získat peníze svých obětí. Výzkumníci společnosti ESET nyní objevili jeden z těchto nových způsobů a vydávají varování. Cílem zločinců je infikovat smartphony s Androidem malwarem a následně ukrást údaje z kreditních nebo debetních karet. píše portál t3n
Takto podvod funguje na zařízeních se systémem Android
Nejprve musí podvodníci do chytrého telefonu se systémem Android umístit malware. To se může stát například prostřednictvím phishingu. Obdržíte falešný e-mail, který předstírá, že pochází z vaší banky. Ten vás vyzve ke stažení nové bankovní aplikace, bez které by údajně v budoucnu již nebylo možné provádět převody. Za tím však stojí malware, který ESET pokřtil jako „NGate“. Název pochází z použité technologie. Je založen na nástroji NFCGate, který vyvinuli studenti TU Darmstadt. Nástroj je skutečně určen k analýze datového provozu NFC pro výzkumné účely. Zločinci jej však zneužívají pro své vlastní účely. Jakmile je aplikace nainstalována, dokáže prostřednictvím NFC načíst blízké bankovní karty a následně je předat podvodníkům. Podvodníci tak získávají nejen obecné informace o debetních a kreditních kartách. Tyto informace zahrnují také PIN. Jakmile tyto informace získají, mohou bez omezení přistupovat k účtu cílové osoby a vybírat peníze z bankomatů.
Jak se můžete před tímto podvodem chránit?
Doposud byl tento podvod použit proti klientům tří bank v České republice. Útočníci zde posílají textové zprávy na náhodná telefonní čísla, aby aplikaci dostali do chytrých telefonů cílů. Skutečnost, že tato technologie u nás zatím nebyla objevena, však neznamená, že již není aktivní nebo že se brzy rozšíří i k nám.
Měli byste se proto před takovými útoky chránit. Nejjednodušší a nejúčinnější bezpečnostní opatření: neotvírejte jednoduše odkazy v textových zprávách nebo e-mailech, i když na vás vyvíjejí nátlak. Nejprve na internetu prozkoumejte, zda se jedná o pravou zprávu. Často stačí zadat předmět e-mailu do vyhledávače Google. Pokud si stále nejste jisti, kontaktujte tým podpory údajného odesílatele prostřednictvím jeho oficiálních webových stránek. V zařízeních se systémem Android vás před škodlivým stahováním může ochránit také antivirová aplikace. Před škodlivým softwarem se můžete chránit i v případě, že nemáte neustále aktivovanou funkci NFC. Karty lze přečíst pouze v případě, že je NFC v chytrém telefonu aktivní a karty jsou v jeho blízkosti.
Zdroj: t3n
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]