Švýcarská technologie: vědci stanovili nový světový rentgenový rekord
Vědci vytvářejí 3D obrazy počítačových čipů s rozlišením pouhé čtyři nanometry. Nová švýcarská technologie slibuje pokrok v oblasti IT.
Švýcarští vědci vytvořili nový světový rekord v rentgenovém záření. Vytvořili trojrozměrné snímky počítačových čipů s rozlišením pouhé čtyři nanometry. Nanometr je jedna miliardtina metru. Například lidský vlas má tloušťku 50 000 až 100 000 nanometrů. Tato převratná švýcarská technologie slibuje pokrok jak v informačních technologiích, tak ve vědách o živé přírodě.
Na světovém rekordu se podílel Institut Paula Scherrera PSI ve spolupráci se švýcarskými Federálními technologickými instituty v Curychu a Lausanne. Podílela se na něm také Jihokalifornská univerzita. Výzkumníci použili tzv. ptychografii, což je počítačový proces, který spojuje několik jednotlivých snímků do celkového obrazu s vysokým rozlišením. Pro své experimenty použili rentgenové záření ze synchrotronu Swiss Light Source SLS.
Nejdůležitější fakta ve zkratce
Rentgenové snímky ukazují drobné struktury na mikročipech
Mnoho jednotlivých snímků se kombinuje a vytváří celkový snímek s vysokým rozlišením
Metoda pomáhá vyvíjet ještě výkonnější čipy
Počítačové čipy jsou technologická mistrovská díla. Na jednom čtverečním milimetru čipu může být více než 100 milionů tranzistorů. Vodivé dráhy o velikosti nanometrů se leptají do křemíkových polotovarů v čistých prostorách pomocí vysoce automatizovaných optických systémů. Vrstva po vrstvě se vrství a odstraňuje, dokud není možné vyrazit a instalovat hotový čip, který je mozkem našich chytrých telefonů a počítačů.
K vytvoření trojrozměrných snímků čipů lze použít rentgenovou tomografii. Aniž by došlo k jejich zničení. Funguje to podobně jako tomografické vyšetření v nemocnici. Čip se otáčí a rentgenuje z různých úhlů. V závislosti na struktuře vzorku je záření různě absorbováno a rozptýleno. Detektor registruje vznikající světlo a algoritmus rekonstruuje výsledný 3D obraz.
Nová švýcarská technologie se neomezuje pouze na počítačové čipy. Lze ji použít i pro jiné vzorky, například v materiálových nebo přírodních vědách.
Zdroj: Nau.ch