Poškození mobilních telefonů vodou? Tento neobvyklý trik by měl pomoci

Video na YouTube má vystřelovat vodu z mobilního telefonu. Trik by měl skutečně fungovat, ale jen částečně.

Miliony lidí každoročně hledají řešení, když jejich mobilní telefon poškodí voda. Na YouTube koluje řada videí, která slibují „vystřelení“ vody z reproduktorů smartphonu. Fungují však tato videa skutečně? Odborníci se touto otázkou zabývali a provedli praktický test. píše portál Future Zone

Může pomoci video

Myšlenka těchto videí je jednoduchá: přehráváním slabých zvuků má reproduktor smartphonu vibrovat tak silně, že z malých otvorů vyletí kapky vody. Jedno z videí je obzvláště populární, má více než 45 milionů zhlédnutí. Mnoho uživatelů přísahá, že jim pomohlo poté, co jejich mobilní telefon poškodila voda.

Při testování účinnosti byly čtyři různé smartphony – včetně iPhonu 13 a Pixelu 7 Pro – vystaveny působení vody smíchané s UV barvivem. Na zařízeních bylo poté přehráno populární video z YouTube. Výsledek byl jasný: smartphony skutečně vypustily z reproduktorů několik kapek vody, jakmile byly přehrány nízké tóny. To zdokumentoval expert iFixit Chayton Ritter, který zdůraznil, že kapky byly viditelné okamžitě, jakmile bylo video přehráno, jak uvádí The Verge.

Video pomáhá jen částečně

I přes tento úspěch však existují důležitá omezení. Video nemůže vyřešit všechny škody způsobené vodou v mobilních telefonech. „Tak trochu to funguje. Nemůže to uškodit, ale nepovažuji to za konečné řešení,“ řekl Ritter serveru The Verge. Problematické zůstávají zejména oblasti, jako je slot pro SIM kartu, port USB a boční tlačítka. Z těchto oblastí nelze vodu jednoduše odfouknout. To je také důvod, proč Apple a další výrobci takové funkce ve svých smartphonech nenabízejí – na rozdíl od chytrých hodinek, které mají méně zranitelná místa.

Celkově test ukazuje, že tato videa na YouTube skutečně mají určitý efekt, ale nenabízejí žádnou záruku, že smartphone bude zcela bez vody. Odborníci z iFixit a The Verge proto nadále doporučují opatrnost při manipulaci s tekutinami, aby nedošlo k poškození mobilního telefonu vodou. Smartphone by měl být udržován pokud možno v suchu a jednoduše by neměl být umisťován do situací, kdy by mohl zmoknout. „Prostě nenechávejte telefon ve sprše,“ zní poslední rada.

Zdroj: Future Zone