Letiště, kde můžete odletět bez dokladů. Tak by to mělo fungovat v Zayed v Abú Dhabí

Představte si, že nastoupíte do letadla, aniž byste na letišti ukázali svůj pas, průkaz totožnosti nebo letenku. Do roku 2025 by tomu tak mohlo být na mezinárodním letišti Zayed v Abú Dhabí.

Letiště je známé svou hi-tech infrastrukturou a nedávno jej ocenil i Elon Musk slovy „USA je potřebuje dohnat.“

Letiště nyní spouští projekt Smart Travel Project, jehož cílem je instalovat biometrické senzory na každé identifikační kontrolní stanoviště , od odbavovacích přepážek po imigrační budky, bezcelní pokladny, letecké salonky a nástupní brány.

Jak to funguje?

Biometrické senzory fungují tak, že rozpoznáním obličeje, nebo duhovky je systém schopný identifikovat, o koho sjedná. Už tak není potřeba prokazovat se cestovním dokladem, nebo dokumentem.

Systém funguje tak, že není vyžadována žádná předchozí registrace. Všichni cestující jsou systémem automaticky rozpoznáni a ověřeni.

Biometrie v praxi

V Abu Dhabi se tato technologie již používá na některých úsecích letiště, zejména na letech provozovaných partnerskou leteckou společností Etihad. Ambice rozšířit biometrické senzory napříč celým letištěm je však průlomová, a už teď dost zrychluje celý proces na letišti.

Pokud přijedete do Emirátů poprvé, na imigračním úřadě shromáždí vaše biometrické údaje a letiště pak také můžete využívat bez nutnosti mít u sebe cestovní doklady. Pokud však cestujete s dětmi do 12 let, je nutné zaměstnancům doklady dítěte předložit, protože systém biometrického rozpoznávaní osob smějí využít jen cestující nad 12 let věku.

Cílem této přelomové technologie je usnadnit a zrychlit celý proces při odletu, anebo příletu na letiště.

Možnost projít letištěm standartně

Ano, i to je možné.

Navíc pokud jako většina cestujete jen jednou za pár let, může pro vás být používaní biometrie a nahrávání do systému zbytečné a zdlouhavé.

A pokud cestujete s dětmi, musíte s doklady projít přes zaměstnance tak jako tak. Potom asi není důvod procházet procesem registrace do systému.

Globální konkurence

Ostatní letiště po celém světě se také čím dál méně spoléhají na papírové doklady a více se soustředí na biometrii.

Žádné letiště však není oficiálně považováno za letiště, kde nemusíte použít cestovní pas, anebo jiný cestovní doklad.

Singapurské letiště Changi je jedním z lídrů v implementaci technologie. Stejně jako Abu Dhabi se spojilo se svým vládním imigračním úřadem na vytvoření biometrického profilu. Přístupný je jak obyvatelům, tak turistům. Systém je momentálně postupně zaváděn.

Hong Kong International Airport, Tokyo Narita, Tokyo Haneda a Indira Gandhi International v Dillí také spustily biometrické terminály v určitém bodě během tranzitu.

Evropská letiště také dělají významný pokrok.

British Airways loni vyzkoušela první mezinárodní let s plně integrovanou digitální identitou.

Start na letišti Heathrow, přistání v Římě. Zkušební cestující letěl pouze se svou digitální identitou, známou jako W3C Verifiable Credential. Jeho pas, vízum a e-letenka byly uloženy v digitální peněžence, vše bylo ošetřeno biometrickým rozpoznáváním.

Jedno bezpapírové řešení pro celý svět

Klíčem k realizaci této surrealistické myšlenky je spolupráce letišť a možnost používat jednu mezinárodní biometrickou identitu.

Zdroj: CNN