„Zveřejním tvoje fotky.“ Nebezpečný podvod je zpět

Odborníci na kybernetickou bezpečnost varují před dalším nebezpečným podvodem, který začíná tak, že vás kontaktuje mladá a velmi atraktivní dívka na Facebooku nebo Instagramu. Po navázání vztahu přesvědčí svou „oběť“, aby se připojila přes webovou kameru. Účel tohoto spojení je jediný. Získat nahrávky, které se později použijí k vydírání.

Zpráva od mladé a atraktivní ženy je v případě tohoto podvodu začátkem vážných problémů (pokud se necháme napálit). Jak vysvětlují odborníci, „žena“ nejprve vede s potenciální obětí běžný rozhovor a ptá se jí, jak žije, čím se živí apod. Potom vyžaduje hovor přes webkameru, abychom se lépe poznali.

Podvodníci vydírají pomocí fotografií a nahrávek

Osoba na druhé straně má zřejmě jasnou představu o povaze tohoto vztahu a je vyzvána, aby se aktivně podílela na sdílení soukromí. Většinou jde o formu erotiky. Na konci videohovoru přijde ledová sprcha. Atraktivní žena není tím, za koho se dosud vydávala. Vysvětluje, že cílem jejího chování bylo získat materiál k vydírání. Na potvrzení svých slov posílá snímek obrazovky s viditelným obličejem oběti.

Cílem je samozřejmě vylákat peníze, takže oběť je vyzvána, aby převedla určitou částku peněz. Pokud tak neučiní, bude video poskytnuto jeho příbuzným a rodině. Obavy obětí dále posilují zasílané obrázky. Není zcela jasné, zda za podvodem stojí fyzická osoba nebo bot. Zejména proto, že existuje velmi mnoho variant tohoto podvodu, jak uvedl i server iDnes.

„V některých případech můžeme mít co do činění s botem, který žádá o zaslání peněz na určenou kryptoměnovou peněženku, zatímco jindy mluvíme se skutečnou osobou, která žádá o převod na účet. Nápadným rysem toho, že je to podvod je chabé používání gramatiky a charakteristické falšování jazyka. Konstrukce rozhovoru se nám od začátku zdá nepřirozená, především kvůli použití automatického překladače,“ říká analytik kybernetické společnosti Jaroslav Sluka.

Je třeba připomenout, že toto můžeme nahlásit policii, ačkoli stíhání mezinárodních podvodníků je mnohem obtížnější. Jaroslav Sluka však ujišťuje, že takové vydírání obvykle končí výhrůžkou a materiál je jen zřídkakdy skutečně zveřejněn.

Jak se podobným situacím vyhnout? Především byste měli dbát na svou bezpečnost a uplatňovat zásadu omezené důvěry na internetu. Můžete například nahlásit účet pachatele jako falešný na sociálních sítích, omezit nastavení soukromí svého účtu, zablokovat podvodníka a především být opatrní při navazování online přátelství a přidávání nových, neznámých lidí do seznamu přátel.

Zdroj: redakce, idnes.cz