Železný paprsek. Bojový laser Iron Beam posílí izraelský systém Iron Dome

Na výstavě AUSA 2022 představila izraelská společnost Rafael svůj bojový laser. Očekává se, že zbraň s názvem Iron Beam doplní izraelský protiraketový štít známý jako Iron Dome, jak píše server Defence News.

Iron Beam je 100kilowattový laser vyvinutý společností Rafael Advanced Defense Systems. Zbraň má dosah asi 7 km a ke zničení cíle stačí, aby byl osvícen laserovým paprskem po dobu asi čtyř sekund.

Bojový laser Rafael je navržen tak, aby spolupracoval s celou řadou radarů a mohl být namontován i na vozidla. Jeho účelem je poskytnout nejnižší vrstvu obrany jak proti kassámům (samohybným raketám) používaným teroristy, tak proti různým typům raket, dělostřelecké munici a bezpilotním letounům operujícím jednotlivě nebo v rojích.

Systém Iron Ray nemá fungovat samostatně. Bude integrován do systému Iron Dome, který doplní a poskytne levný způsob neutralizace různých typů hrozeb. Zbraň již byla zdokonalena a její testování, včetně testování v bojových podmínkách probíhá od roku 2020. První lasery Iron Beam dosáhnou operační připravenosti v rámci Iron Dome do roku 2025.

Izraelský protiraketový štít

Iron Dome je protiraketový systém vyvinutý v Izraeli v letech 2007 až 2011. Byl vyvinut k boji proti hrozbě, a to raketám vlastní výroby, které Hamás používá k teroristickým útokům na obydlené oblasti Izraele, ale je schopen čelit i dalším hrozbám, a to od raket přes různé typy bezpilotních letounů až po dělostřelecké granáty.

Systém Iron Dome detekuje pomocí radaru odpálení rakety a následně vypočítá její trajektorii a místo možného pádu. Na základě toho se rozhodne, zda raketa představuje hrozbu a pokud se chystá dopadnout na neobydlené oblasti, Iron Dome ji nezničí, ale nechá ji letět dál.

Nízké náklady

Pokud trajektorie střely naznačuje, že by mohla představovat hrozbu, železná kopule ji zničí. Systém je velmi účinný, ale obrana s ním byla dosud nákladná. Zatímco kasemata lze postavit za několik set dolarů, protirakety Tamir, které jsou součástí systému Iron Dome, mohou stát 40-100 tisíc dolarů, v přepočtu cca 1- 2,5 milionů korun.

Proto když Hamás na jaře 2021 dokázal během několika dní odpálit 1700 raket, bylo nutné vyvinout levnou metodu jejich neutralizace. Řešením se ukázal být právě laser, u něhož je cena výstřelu omezena cenou elektřiny použité k tomuto účelu.

Zdroj: defencenews.com