Izraelský Železný paprsek. Laserová obrana pro válečné lodě prošla úspěšnými testy
Izraelská obranná společnost Rafael Advanced Defense Systems poprvé ukázala námořní verzi systému Iron Beam na Mezinárodní výstavě námořní obrany v Singapuru. Jedná se o protiletadlovou laserovou zbraň určenou pro válečné lodě k boji a neutralizaci různých hrozeb, včetně balistických raket krátkého doletu a bezpilotních letounů všech velikostí.
Společnost Rafael úspěšně dokončila sérii ostrých testů vysoce výkonného laserového systému určeného k zachycení strmě se pohybujících cílů. Mezi ně patří například vysokorychlostní střemhlavé balistické nebo dělostřelecké granáty. Úspěch je o to větší, že vývoj námořní verze laserového obranného systému je náročnější než verze pozemní, protože v tomto případě se pohybuje nejen cíl, ale i platforma, v tomto případě pohybující se válečná loď dodatečně rozkolísaná mořskými vlnami. To skokově zvyšuje obtížnost zajištění stabilizace laseru, která je nezbytná pro správné zaměření a zasažení cíle, jak píše web EDR Magazine.
Stejně jako pozemní variantu lze i námořní verzi integrovat se stávajícím systémem protivzdušné obrany a poskytnout tak velmi cenově výhodné řešení, které doplní schopnosti kinetické protivzdušné obrany lodi. Zatímco odpálení rakety stojí desítky až stovky tisíc dolarů, vygenerování laserového paprsku schopného zničit balistickou střelu stojí jen desítky dolarů. Díky tomu není nutné k boji proti cílům v hodnotě několika set dolarů vypouštět střelu mnohonásobně dražší, než je cíl, který má zničit.
Úspora nákladů při použití laserového systému ve srovnání s nutností výroby a nákupu protiletadlových raket je značná. Je třeba poznamenat, že i když střely nejsou vystřeleny, mají omezenou zbytkovou životnost a po několika letech skladování ve skladech je třeba je nahradit novými, což s sebou nese další velké náklady, jak uvedl web Defense Post.
Zbraň se nemusí používat pouze na válečných lodích. Ve specifické situaci Izraele přichází v úvahu i jeho instalace na civilních lodích nebo zařízeních na moři, jako jsou ropné plošiny. V budoucnu by platforma mohla mít vlastní laserové systémy sebeobrany. Stejně tak by se mohly stát terčem útoků teroristických organizací nebo nepřátelských států, jako je Írán, i civilní lodě.
Lze si představit i další využití laserových zbraní na lodích. Nejen k potírání vzdušných útočných prostředků, ale také k útokům na námořní cíle. Lasery by mohly být použity k odpálení námořních min detekovaných na hladině z bezpečné vzdálenosti. Mohly by být také použity k obraně proti pirátům. Po zjištění útoku by laser mohl zničit motor pirátské lodi. Díky tak širokému spektru použití je pravděpodobné, že izraelský systém získá exportní zakázky. Očekává se, že námořní systém Iron Beam se začne vyrábět v roce 2025.
Zdroj: redakce, edrmagazine.com, thedefensepost.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]