Žárovka s nejdelší životností na světě. Centennial Light je v provozu od roku 1901. S věkem 122 let už je hodně stará prababička

Zatímco výrobci dnešních světelných zdrojů se předhánějí ve slibech dlouholetého bezproblémového provozu, bezkonkurenčním zdrojem inspirace by měla být žárovka s názvem Centennial Light. Jedná se o žárovku, která se postavila běhu času – je v provozu již 122 let. S věkem 122 je to už hodně stará prababička.

Jak dlouho by měla žárovka vydržet? Pokud bychom se řídili pouze legislativou nebo dobrovolnými závazky výrobců, dosahovala by životnost 2-5 let.

Životnost moderních světelných zdrojů – dnes obvykle LED – však jejich výrobci často udávají na 10-15 000 hodin. Za předpokladu, že LED diody svítí v našich domácnostech v průměru asi tři hodiny denně, dává to zhruba 10-15 let deklarované životnosti.

V porovnání s klasickými žárovkami se to může zdát jako docela dobrá hodnota, ale existuje stará žárovka, která zpochybnila běh času.

Žárovka známá jako Centennial Light byla zapnuta v roce 1901 a od té doby svítí téměř nepřetržitě, píše portál Centennialbulb. Téměř, protože byla několikrát na krátkou dobu vypnuta při příležitosti stěhování, rekonstrukce nebo výpadku proudu. Vzhledem ke stáří žárovky nebyla při posledním stěhování od svítidla odšroubována – byla odříznuta spolu s kusem kabelu, který byl následně připojen ke zdroji energie na novém místě.

Ačkoli bylo světlo Centennial Light původně používáno v soukromém domě, většinu času osvětluje tmu v budově hasičské stanice v Livermore v Kalifornii. Žárovka byla vyrobena koncem 19. století společností Shelby Electric Company a má standardní konstrukci – vlákno z uhlíkových vláken ve skleněné baňce.

Nová žárovka Centennial Light měla výkon 30 W a nyní vyzařuje velmi málo světla – lze ji přirovnat k nočnímu světlu o výkonu asi 4 W. Na internetových stránkách je možné zhlédnout živé vysílání, které ukazuje svítící žárovku a poskytuje záběry z kamery namířené na žárovku.

Zdroj: redakce, Centennialbulb