Záhada nindžů rozluštěna. Kovová deska jim posloužila jako štěnice

Studenti střední školy v japonské prefektuře Jamaguči zjistili, jak funguje středověké odposlouchávací zařízení, které bylo jedním z nejdůležitějších nástrojů nindžů při špionážních misích. Ukázalo se, že k odposlouchávání různých rozhovorů jim stačila kovová destička, jak píše server Asahi.

Předpokládá se, že nindžové byli aktivní od Severní a Jižní dynastie (1336-1392) do období Edo (1603-1867). Hlavním úkolem těchto bojovníků, známých také jako „shinobi“ (nenápadní muži), bylo shromažďovat informace pro své pány, k čemuž často používali kovovou destičku zvanou „saoto-kikigane“, což doslova znamená „kovová destička k naslouchání slabým zvukům“.

Saoto-kikigane – kovová destička na odposlouchávání

Deska byla vyrobena z mosazi nebo jiných materiálů a obvykle měřila asi 4,5 centimetru na délku, 3 centimetry na šířku a 3 milimetry na tloušťku. Tento malý nástroj byl mimo jiné zmíněn v knize „Ninpiden“ o „ninjutsu“ (umění nindžů) z raného období Edo. Jeden z úryvků popisuje saoto-kikigane jako „nástroj nindžů, který byl pro plíživý kmen pravděpodobně užitečnější než cokoli jiného“.

Tři členové vědeckého kroužku ze střední školy Tokuyama, kteří mají slabost pro ninji, začali případ vyšetřovat na jaře 2021 poté, co si přečetli knihu Ninpiden, kterou našli ve školní knihovně, informuje japonský deník Asahi Shimbun. Zaujala je zejména pasáž, ve které se píše: „Nikdy jsem nevyrobil experimentální model zařízení, takže nemohu vysvětlit jeho účinky“.

Studenti požádali o pomoc společnost Nakamura Metal Works Co. se sídlem v Šunanu v prefektuře Jamaguči, aby vyrobila experimentální model z mosazi. Jejich saoto-kigane měřilo 7 × 3 cm a vážilo 48 gramů.

Laboratorní pokusy ukázaly, že saoto-kikigane účinně nezesiluje zvuky, ale spíše snižuje hlasitost vysokých tónů ve svém okolí při frekvencích 5 000 hertzů a více. Na jejich výzkum později navázali o rok mladší studenti, kteří shromáždili přesnější údaje.

Zdroj: redakce, asahi.com