Vztek na Ukrajině. SpaceX Elona Muska omezuje používání Starlinku pro drony

Společnost SpaceX omezila možnost Ukrajiny využívat její satelitní internetové služby pro vojenské účely poté, co se objevily zprávy, že je Kyjev využíval k řízení bezpilotních letounů, jak píše server The Guardian.

Společnost SpaceX Elona Muska oznámila, že podnikla kroky k tomu, aby zabránila své satelitní komunikační službě Starlink v ovládání bezpilotních letounů, které jsou pro kyjevské síly klíčové v boji proti ruské invazi. Gwynne Shotwellová, prezidentka společnosti SpaceX, na konferenci v USA uvedla, že toto rozhodnutí bylo přijato, protože nikdy nebylo záměrem společnosti umožnit, aby byla služba Starlink využívána „k útočným účelům„.

To vyvolalo ve čtvrtek ráno okamžitou reakci Mychajla Podoljaka, vysokého poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který tvrdil, že Muskova firma neuznala právo Ukrajiny na sebeobranu. Podolyak na Twitteru napsal, že se společnosti musí rozhodnout, zda jsou „na straně práva na svobodu“, nebo „na straně Ruské federace a jejího „práva“ zabíjet a zabírat území“.

Krátce po začátku války Musk souhlasil s tím, že poskytne Ukrajině Starlink zdarma, a to v reakci na žádost ukrajinského ministra pro digitální transformaci Mychajla Fedorova. Ukrajinské síly využívají službu Starlink, aby jim pomohla kontrolovat rozsáhlou síť sledovacích dronů, která má zásadní význam pro monitorování koncentrace ruských vojsk a vojenských pohybů v době, kdy moskevské síly útočí na velké části východní fronty.

Armáda země se rychle stala závislou na Muskově síti, protože jiné internetové služby byly nedostupné kvůli válečným škodám, výpadkům proudu, rušení nebo prostě kvůli odlehlosti míst. Jednostranné oznámení společnosti Space X je také v rozporu s názorem západních zemí, které zvyšují svou vojenskou pomoc Kyjevu, aby mu pomohly vzdorovat, a minulý měsíc se dohodly na poskytnutí tanků. Nyní zvažují, zda dodají bojové letouny, a to v reakci na prosbu, kterou Zelenskyj tento týden vyslovil na cestě do Londýna, Paříže a Bruselu.

Zdroj: theguardian.com, redakce