Vzácná puška Rusů byla spatřena na Ukrajině. Jmenuje se AK-545 a nikdy se nedostala do armády

Rusové na Ukrajině používají vzácnou automatickou karabinu AK-545. Pojďme se podívat, co tato zbraň umí.

Karabina AK-545 je v podstatě modernizací útočné pušky AEK-971 vyvinuté v roce 1978 pro projekt Abakan. Konstruktéři se snažili vytvořit automatickou zbraň s mnohem lepšími parametry, pokud jde o přesnost a preciznost.

Vzácná zbraň pro Rusy na frontě

Zbraň A-545 se v letech 2013 až 2015 účastnila ruské soutěže na útočnou pušku pro všeobecné použití. Pokud je známo, zbraň byla přijata do výzbroje v roce 2018 a o čtyři roky později byla zahájena sériová výroba, jak uvádí server Defense Express.

Nakonec měly karabiny putovat k výsadkovým jednotkám a během testování konkurovat AK-12. Puška AK-545 jen nepatrně převyšovala pušku AK-12 z hlediska přesnosti. Ve zbrani bylo mimo jiné použito řešení, které snižuje sílu zpětného rázu (jedná se o systém vyváženého zpětného rázu). Konkurent pušky AK-545 byl nakonec přijat jako hlavní karabina ruské armády, zatímco tato konstrukce byla doporučena jako vybavení speciálních sil.

V porovnání s konvenčními konstrukcemi bývají vyvážené pušky výrazně dražší, vyžadují více pozornosti při údržbě a čištění a k jejich spuštění je zapotřebí více svalové síly.

AK-545 je poháněn střelivem ráže 5,45×39 mm. U této zbraně je zaměření při střelbě krátkými dávkami o 15-20 % lepší než u AK-74M. O tom, že zbraň nebyla přijata jako hlavní karabina ruské armády, rozhodly mimo jiné finanční důvody. Výrobní náklady AK-545 jsou jednoduše vyšší než u jiných konstrukcí Kalašnikova.

Zdroj: redakce, defence.ua.com, Wikipedia