Výzkumníci vyvinuli průlomovou baterii pro elektromobily, která se nabije za 5 minut

V éře, kdy je čas luxusem, se zdá, že vědci z Cornell University v USA právě zkrátili čekání na nabíjení elektromobilů na dobu kratší než přestávka na kávu. Profesor Lynden Archer a jeho tým přicházejí s baterií, která se nabije během rekordních pěti minut, otevírající dveře do nového světa elektromobility.

Elektromobily jsou sice šetrné k životnímu prostředí, ale čas potřebný k jejich nabíjení je pro mnohé neunosný. Tradiční domácí nabíječky si říkají o celou noc, a i ty nejrychlejší veřejné nabíječky vyžadují aspoň půlhodinu. Cornellův výzkumný tým však přichází s řešením, které by mohlo tuto situaci radikálně změnit, píše portál Interesting Engineering.

Centrem pozornosti je nová lithiová baterie s anodou z měkkého kovu jménem indium, známého pro svou nízkou migrační energetickou bariéru a vysokou hustotu výměnného proudu. To znamená, že indium umožňuje iontům volně se pohybovat a nabíjet se neuvěřitelnou rychlostí, přičemž udržuje stabilitu elektrody, což zajišťuje, že baterie vydrží tisíce nabíjecích cyklů.

Co to znamená pro průměrného uživatele? Představte si, že by vaše cesta k nabíječce trvala jen tak dlouho, jako rychlý oběd. Nebo že by velikost a cena baterie vašeho elektromobilu mohly výrazně klesnout, dělajíc zelenější dopravu dostupnější pro všechny.

Přestože indium přináší naději, není to konečná odpověď. Vlastnosti india jsou výzvou pro výrobu bateriových bloků. Avšak tým nezahálí a hledá lehčí materiály, které by mohly hrát stejnou klíčovou roli.

Zdroj: Interesting Engineering