Větrné elektrárny si na sebe nevydělají. Nevýhody zelené energie

Vedle fotovoltaiky jsou větrné elektrárny jedním z nejoblíbenějších obnovitelných zdrojů energie. Větrné mlýny, které jsou v Evropě poměrně hustě rozmístěny, však nejsou ideálním řešením. Větrná energie ve Spojeném království nevydělává.

Deník The Times uvádí, že větrné elektrárny ve Velké Británii představují nemalý problém. Vzhledem k velkému počtu stávajících větrných turbín si na sebe již nevydělávají. Když přijdou větrné dny, je množství elektřiny vyrobené větrnými mlýny tak vysoké, že prodejní cena elektřiny je velmi nízká. Dokonce natolik, že vám neumožňují ani udržet investici, natož vydělávat na vyrobené energii.

Na druhé straně je problémem obnovitelných zdrojů problém skladování elektřiny. V případě větrných mlýnů ve Velké Británii v současné době taková možnost vůbec neexistuje, takže elektřina se prodává pouze za větrného počasí, takže ceny jsou nízké. Když ceny energie kvůli slabému větru stoupají, farmy nemohou vydělávat. Fotovoltaika se potýká s podobnými problémy, ale stále častěji se kombinuje s ukládáním elektřiny.

Uzavřou větrné elektrárny
Pokud se vláda Spojeného království rozhodne snížit financování větrných elektráren, mohlo by to vést k jejich předčasnému odstavení. Ukončení vládního financování je naplánováno na příští desetiletí. Nové farmy, které by nahradily stará, nedostatečně výkonná zařízení, by Spojené království stály dalších 20 miliard liber.

Zdroj: The Times