Velká Británie koupí 14 amerických těžkotonážních vrtulníků Chinook s prodlouženým doletem. Přepraví až 55 osob

Británie se zavázala k dohodě o koupi 14 nových amerických těžkotonážních vrtulníků CH-47 v konfiguraci s prodlouženým doletem.

CH-47ER Chinook je varianta s prodlouženým doletem proslulého vrtulníku navrženého v USA. Díky vylepšeným charakteristikám velikosti, hmotnosti a výkonu (SWaP) ve srovnání se staršími verzemi zvyšuje CH-47ER schopnost Spojeného království efektivně vést širokou škálu vojenských operací.

Varianta vrtulníku ER má dvojnásobný dolet než standardní Chinook a je schopna tankovat vzduch-vzduch, se schopností přepravit až 55 osob nebo 10 000 kg nákladu. Dvourotorová letadla jsou schopna dosáhnout rychlosti 300 km/h. Má dvojnásobný dolet než standardní Chinook.

Dále mají řadu nových schopností, včetně pokročilého digitálního kokpitu, digitální systém automatického řízení letu a modernizovaného draku (konstrukce) letadla pro zvýšení stability a přežití. Vrtulník může operovat v nejrůznějších prostředích, od pouště po arktické oblasti.

Nové vrtulníky nahradí nejzastaralejší Chinooky ve flotile britského Královského letectva, které v současné době snižuje počet CH-47 z 60 vrtulníků na 51 kusů. 14 nejstarších Chinooků bude vyřazeno z britské flotily, jakmile budou nové stroje zařazeny do služby.

Zdroj: Defence blog, Army Technology