Na samohybný minomet Rak se stojí fronta. Vystřelí a zmizí. Trvá mu to jen 15 sekund

Minomet M120 Rak je produktem polského obranného výrobce Huta Stalowa Wola (HSW) a stojí se na něj fronta. Teď na něj čeká i Ukrajina, která si ho objednala standardní cestou. Byl zkonstruován v roce 2008 a do výzbroje polských pozemních sil vstoupil v roce 2017. Ne všechny systémy Rak jsou identické. Některé z těchto 120 minometů s automatickými nabíječi jsou namontovány na kolových a některé na pásových podvozcích, píše web Defence Express.

M120 Rak je poměrně účinná samohybná dělostřelecká zbraň, která je schopna zasazovat hluboké přesné rány do nepřátelského území. A co je nejdůležitější, dokáže to rychle. Může vystřelit několik ran a zmizet dříve, než nepřátelský průzkum zjistí jeho polohu.

M120 Rak má maximální rychlost 80 km/h a operační dosah 500 km. Jak kolová, tak pásová verze jsou poměrně schopné v terénu. Když se Rak dostane na pozici, trvá mu asi 30 sekund, než se připraví k prvnímu výstřelu.

Rak obsluhuje posádka 4 vojáků, ale díky automatickému nabíječi je to poměrně rychlý a snadný systém. Ve skutečnosti má koncewn HSW v zásuvkách i bezpilotní verzi. Po dokončení práce trvá Rakovi asi 15 sekund, než opustí palebnou pozici.

M120 Rak odpaluje miny z minometu ráže 120 mm, což je u zbraní NATO standard. Dokáže přesně zasáhnout cíle vzdálené 8-12 km. Digitální systém řízení palby instalovaný na minometu Rak s termokamerou a laserovým dálkoměrem mu pomáhá působit přesně a přímo v kteroukoli denní dobu.

Ukrajina si objednala tři roty samohybných minometů Rak. Není jasné, kdy by mohly dorazit na Ukrajinu, ale může to chvíli trvat. Společnost HSW totiž vyrábí v průměru dvě roty kompletů za 12 měsíců.

Jedna sada systémů Rak zahrnuje 8 samohybných minometů, 4 velitelská vozidla, průzkumná vozidla, 3 dopravní vozidla a 1 opravárenské vozidlo. To je vše, co je potřeba k mimořádně efektivnímu provozování tohoto typu dělostřelectva.

Ukrajina však již může mít potřebná přepravní vozidla pro své minomety Rak. Také průzkum a korekce palby se v dnešní době častěji provádí pomocí menších bezpilotních letounů. Dokonce i funkce velitelských vozidel lze překrýt s jinými jednotkami a snížit tak potřebný počet strojů.

Ukrajina rozhodně potřebuje více samohybného dělostřelectva. Na investice do nových zbraní získává prostředky od svých mezinárodních partnerů a Polsko je právě u toho a je ochotno je poskytnout. Jen to trvá poměrně dlouho, než se rozjedou továrny na výrobu většího množství kvalitních zbraní.

Zdroj: Defence ExpressWikipedie