Veletrh Army 2022. Rusové představili novou odstřelovací pušku SV-21. Je velkým zklamáním

Na právě probíhajícím veletrhu Army 2022 představil státní koncern Kalašnikov novou odstřelovací pušku SV-21, jejíž modularita je velkým zklamáním, jak píše server Gadget Tendency.

Ruský přešlap v podobě robopsa z AliExpressu jsme již popsali a nyní přišla na řadu odstřelovací puška, která má se skutečnou modularitou pramálo společného. SV-21 má konstrukci, která umožňuje střílet pouze ruským střelivem ráže 7,62x54R nebo západním střelivem 7,62×51 mm NATO (.308 Winchester). Nemáme zde konstrukci, která by byla schopna použít dvě nebo tři velmi odlišné ráže, jako je tomu například u německé pušky DSR1 nebo finské pušky Sako TRG M10.

Na druhou stranu zde máme modularitu v rámci velmi podobných ráží, které koncern Kalašnikov zná již desítky let. Za zmínku stojí například to, že civilní verze pušky SVD, Tigr, se vyrábí jak v sovětské ráži 7,62x54R, tak v západní ráži .308 Winchester. Zajímavé je, že závěr lze mezi oběma puškami bez větších problémů vyměnit a že se liší hlaveň včetně nábojové komory, čelo závěru a zásobníky, jak uvádí server Armadny Magazin.

Za zmínku však stojí, že v případě ráže .308 Winchester (7,62×51 mm NATO) jsou k dispozici desítky nábojů s různými střelami, včetně těch specializovaných pro střelbu na velké vzdálenosti. Patří mezi ně Lapua 155 gr Scenar nebo těžká 175 gr Sierra Matchking používaná také v odstřelovačském náboji M118LR, který používají američtí odstřelovači. Tato těžká střela je schopna udržet nadzvukovou rychlost na vzdálenost 1 km.

Přitom v případě ruské ráže 7,62x54R mm je jediným odstřelovačským nábojem 7N14 se střelou 152 gr, která má ve srovnání se specializovanými těžkými řešeními ze Západu výrazně horší výkon na větší vzdálenosti.

Rozdíly v munici nechť dokládá vyjádření zástupce koncernu Kalašnikov Valentina Vlasenka pro Defensehere.com. Ukazuje, že nová opakovací puška SV-21 má velmi dobrý integrál při 0,5 MOA, ale pouze při použití západního střeliva .308 Winchester (7,62×51 mm NATO). Při použití ruského střeliva naopak přesnost klesá na stále dobrý 1 MOA.

Nová puška je stejně jako ostatní konkurenti v této třídě vybavena samonosnou hlavní, která se nedotýká žádných součástí lůžka, a nastavitelným spoušťovým mechanismem. Překvapivě byl převzat z amerického modelu Remington 700, což může naznačovat, že výrobek byl původně určen částečně na export. Napájení v závislosti na použité konverzi zahrnuje desetihlavňový zásobník z pušky SVD nebo Tigra 308.

Zbraň nyní může nahradit mírně úspěšnou pušku SV-98, jejíž část byla od roku 2013 modernizována na standard SV-98M díky použití hliníkového lůžka. Model SV-21 je také vybaven sklopnou pažbou nastavitelnou v obou rovinách, hřbetní lištou Picatinny a montážními body, které vypadají jako standard M-LOK.

Za zmínku stojí, že v Rusku působí také soukromá společnost Lobaev Arms, jejíž zakladatel je dlouholetým kritikem sovětských vzorů a státních koncernů. Jeho pušky, s nimiž se setkal ve válce na Ukrajině, používají, až na jeden případ, pouze západní munici, protože podle něj v Rusku nic srovnatelného není.

Kromě toho byla na veletrhu mimo jiné představena puška AKW721, což je varianta AK na náboj .308 Winchester (7,62×51 mm NATO). Rusové se chlubili tím, že horní část závěrové komory je vyfrézovaná z jednoho bloku oceli a spodní část je z lisovaného plechu.

Zdroj: armadnymagazin.sk, wikipedia, gadgettendency.com