Zázračná zbraň ukrajinské ofenzívy. Trefuje ruské cíle s chirurgickou přesností na vzdálenost 50 kilometrů

Působivé úspěchy ukrajinské armády, jako například nedávné vytlačení Rusů z Chersonu, by nebyly možné bez moderních zbraní dodávaných Západem. Jedním z nich jsou řízené dělostřelecké granáty. Ačkoli bylo ve světě vyvinuto mnoho typů takové munice, postrachem Rusů se stal M982 Excalibur, který se má používat mimo jiné i v polských Krabech. Co je to za zbraň a jak přesně funguje?

Koncem léta tohoto roku se na ukrajinské frontě začaly dít dělostřelecké zázraky v podobě střelby jednotlivými granáty na cíle na velké vzdálenosti. Pozorní pozorovatelé si na zveřejněných záběrech všimli také použití nové munice ze strany Ukrajinců.

Jak M982 Excalibur funguje

M982 Excalibur je dělostřelecká řízená střela vyvinutá americkou společností Raytheon ve spolupráci se švédskou společností Bofors. Jejím konstruktérům se podařilo sestrojit elektroniku, která dokáže odolat gigantickému přetížení nebo tlaku, který provází vystřelení střely z hlavně.

Relativně malý projektil 155 tak získal zcela nové schopnosti. M982 Excalibur váží 48 kg, z toho 22 kg připadá na bojovou hlavici. Střela je vybavena modulem pro příjem signálu GPS a inerciální navigací (INS). INS je doplňkové řešení, které poskytuje nižší přesnost, ale kompenzuje možnost plně autonomního provozu bez přístupu k satelitnímu signálu.

K dispozici je také varianta Excalibur S s duálním naváděcím systémem, která je vybavena přídavným modulem zodpovědným za navádění na laserový paprsek odražený od cíle.

Přesnost střely M982 Excalibur

Řízení letu střely M982 Excalibur umožňují aerodynamické plochy, které se při spuštění hlavně prodlouží. Díky tomu je schopen zasáhnout cíl s přesností až 4 metry, což v dělostřeleckém pojetí znamená chirurgickou přesnost. Jeho dosažení je usnadněno odlišným profilem letu Excaliburu ve srovnání se standardní municí.

Na rozdíl od běžných střel, které letí k cíli po parabole, označované jako balistická křivka, je Excalibur vystřelován pod značným úhlem směrem vzhůru. Velké úhly, pod kterými jsou hlavně nastaveny, jsou dobře vidět na záběrech dokumentujících použití střely. Rychle dosáhne značné výšky a pak, díky aerodynamickým plochám, postupně tuto výšku ztrácí, jak letí ke svému cíli.

Mimořádně důležitá je také skutečnost, že přesnost střely neklesá se vzdáleností. Nezáleží na tom, zda střílíte na cíl vzdálený 10, 20 nebo dokonce 50 km. V každém případě je Excalibur stejně přesný. Ve srovnání s klasickou dělostřeleckou municí jde o skutečnou revoluci.

Zdroj: redakce; Defence Express, Wikipedia