Vědci objevili novou variantu viru HIV. V čem je ještě nebezpečnější?

V Nizozemsku byla odhalena nová varianta viru HIV, který způsobuje AIDS. Zdá se, že ve srovnání s jinými příbuznými verzemi viru způsobuje rychlejší progresi onemocnění a může být přenosnější. Jak ale informuje server Live Science, dostupná léčba působí i proti této variantě stejně dobře.

Virus HIV infikuje a ničí v těle imunitní buňky zvané CD4, což způsobuje, že počet těchto buněk prudce klesá. Pokud se infekce neléčí, přechází v AIDS. U lidí nakažených nově objevenou variantou viru HIV, nazývanou VB varianta, klesá počet CD4 buněk přibližně dvakrát rychleji než u lidí nakažených blízce příbuznými kmeny HIV, tedy kmeny stejného genetického podtypu (B).   

Vědci uvedli, že bez léčby by infekce variantou VB pravděpodobně vyústila v AIDS v průměru do dvou až tří let od první diagnózy HIV. U ostatních verzí viru dochází k podobnému stupni poklesu v průměru asi šest až sedm let po stanovení diagnózy. Dodávají, že u starších osob by byl postup nemoci ještě rychlejší. 

Tým ve své studii naštěstí zjistil, že antiretrovirové léky, standardní léčba HIV, fungují proti variantě VB stejně dobře jako proti jiným verzím viru. U jedince na úspěšné léčbě se zastaví zhoršování imunitního systému směrem k AIDS a zastaví se přenos jeho viru na další jedince. Veřejnost se tedy nemusí obávat.

Objev této varianty nicméně zdůrazňuje jak moc je důležité, aby osoby ohrožené nákazou HIV měly přístup k pravidelnému testování, které umožní včasnou diagnózu a následnou okamžitou léčbu.

Zdroj: livescience.com