Třetí člověk vyléčený z HIV po transplantaci kmenových buněk
Pacientovi z Německa byla provedena transplantace, aby mu pomohla léčit poruchu krvetvorby, v jeho případě leukémii, která se u něj rozvinula současně s infekcí HIV. Po čtyřech letech vysazení antiretrovirálních léků se u něj porucha neobnovila, uvádí server Sky News.
Vědci oznámili, že transplantace kmenových buněk vyléčila muže s HIV. Tento 53letý pacient je teprve třetím člověkem, který se pomocí této léčby z tohoto onemocnění vyléčil. Stejně jako u dalších dvou pacientů s transplantací kmenových buněk – jednoho v Berlíně a druhého v Londýně – i u muže z Düsseldorfu byla transplantace provedena kvůli léčbě krevního onemocnění, kterým byla v jeho případě leukémie, jež se rozvinula současně s infekcí HIV.
Čtyři roky neužíval antiretrovirální léky a jeho onemocnění se nevrátilo. Více než deset let po transplantaci a čtyři roky po ukončení léčby HIV se těší dobrému zdraví.
„Dodnes si velmi dobře pamatuji větu svého rodinného lékaře: ‚Neberte si to tak těžce. Společně zažijeme, že se HIV dá vyléčit,‚ tehdy jsem tu větu odmítl jako alibismus. Dnes jsem o to víc hrdý na svůj mezinárodní tým lékařů, kterým se mě podařilo vyléčit z HIV a zároveň samozřejmě i z leukémie. Na letošního Valentýna jsem ve velkém stylu oslavil 10. výročí transplantace kostní dřeně. Můj dárce kostní dřeně byl přítomen jako čestný host,“ řekl pacient.
Vědci tvrdí, že to, že se virus nevrátil, je výsledkem důkladné vědecké a terapeutické přípravy a sledování, a dodávají, že tato studie je nejdelším a nejpřesnějším diagnostickým sledováním pacienta po transplantaci kmenových buněk. Při transplantaci se zničí všechny nezdravé krvinky a nahradí se zdravými odebranými z krve nebo kostní dřeně a vzhledem k vysoké rizikovosti se provádějí pouze v rámci léčby život ohrožujících stavů.
Tým vedený lékaři z univerzitní nemocnice v Düsseldorfu doufá, že získané informace pomohou dalším studiím zaměřeným na léčbu HIV. Odborníci navrhují, aby výzkum nyní pokračoval a pomohl pacientům s HIV překonat infekce, aniž by v budoucnu bylo nutné provádět takto náročné zákroky.
Pacientovi z Düsseldorfu byla šest měsíců po zahájení léčby HIV diagnostikována akutní myeloidní leukémie (AML), což je forma život ohrožující rakoviny krve, a v roce 2013 podstoupil transplantaci kmenových buněk. V roce 2018 byla po neustálém sledování ze strany lékařů ukončena antivirová terapie HIV, která do té doby zajišťovala udržení případných zbytků HIV pod kontrolou.
V posledních letech se z HIV vyléčil muž z Kalifornie, který byl diagnostikován v roce 1988, a Timothy Ray Brown, známý jako Berlínský pacient, se vyléčil v roce 2007 – později však zemřel na rakovinu.
Zdroj: news.sky.com, redakce