V Pákistánu došlo k dokončení výroby prvního místního bojového tanku Haider, který se chlubí pokročilým systémem řízení palby

Pákistánská společnost Heavy Industries Taxila (HIT) uspořádala slavnostní představení první sériové výroby hlavního bojového tanku Haider, který se může pochlubit impozantním arzenálem, včetně 125mm hladkého kanonu schopného střílet různými typy munice, jako jsou například pancéřové střely Fin-Stabilized Discarding Sabot a protitankové řízené střely, píše server Defence Blog.

Haider je vybaven pokročilým systémem řízení palby, který integruje řadu senzorů a zaměřovacích zařízení pro optimalizaci přesnosti a smrtící účinnosti na bojišti.

Palebnou sílu tanku zvyšuje sekundární výzbroj tvořená 7,62mm koaxiálním kulometem a dálkově ovládanou zbraňovou stanicí vyzbrojenou 12,7mm těžkým kulometem.

Slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastnil náčelník generálního štábu pákistánské armády generál Asim Munir, byl důrazem na odhalení tanku Haider MBT třetí generace, který byl navržen a vyroben výhradně v Pákistánu. V tomto ohledu je možné uvést, že hlavní bojový tank Haider představuje významný krok v obranyschopnosti Pákistánu a demonstruje odhodlání země být soběstačná.

Haider, poháněný turbodmychadlem přeplňovaným elektronicky řízeným vznětovým motorem o výkonu 1 200 koní ve spojení s hydromechanickou automatickou převodovkou, dosahuje výjimečné mobility a může se pochlubit maximální rychlostí 70 km/h a působivým dojezdem 500 km.

Zdroj: Defence Blog