V Izraeli byl objeven nový lidský druh, archaický neandrtálec bez brady a s extrémně velkými zuby

Vědci z univerzity v Tel Avivu v Izraeli, identifikovali zkamenělé pozůstatky pravěkého člověka, kterého věda zatím neznala. Kus lebky a čelist byly nalezeny na místě Nesher Ramla v Izraeli. Archeologové předpokládají, že patří jednomu z posledních druhů pravěké lidské skupiny, která žila před 140 000 až 120 000 lety.

Studie, která byla publikovaná v časopie Science, nazvala tohoto „homo sapiens“ podle místa nálezu, Nesher Ramla Homo. Tento objev přetváří příběh lidské evoluce, zejména pochopení toho, jak a kde se objevili neandrtálci.

Na základě těchto zjištění se vědci domnívají, že typ Nesher Ramla Homo je původní skupinou, chybějící populací, která se geneticky smísila s Homo sapiens. Ti se objevili v regionu asi před 200 000 lety.

Lidé Nesher Ramla mají společné rysy s neandrtálci (zuby a čelisti), i s raným Homo sapiens (lebka). Tento druh je však také výrazně odlišný od moderního člověka, má zcela odlišný tvar lebky, žádnou bradu a extrémně velké zuby.

Na místě byly také objeveny kamenné nástroje a kosti ulovených zvířat, které byly vytvořené stejným způsobem jako u Homo sapiens, takže to potvrzuje vzájemné ovlivňování obou skupin. Toto je mimořádný objev. Archeologové si nikdy nepředstavovali, že v této oblasti, v tak pozdní historii lidského vývoje, existovali společně Homo sapiens a tento archaický druh, Nesher Ramla.

Objev nového typu zpochybňuje široce rozšířený názor, že neandrtálci pocházejí z Evropy. Mělo se za to, že neandrtálci, žijící v malých skupinách se přesunuli z Evropy na jih, aby unikli rozpínajícím se ledovcům, přičemž někteří dosáhli Izraele asi před 70 000 lety. Nově objevené fosilie tuto teorii zpochybňují. Podle ní žil evropský typ neandrtálců ve východním středomoří již před 400 000 lety. Někteří migrovali na západ do Evropy, jiní na východ do Asie a tudíž neandrtálci nalezeni v západní Evropě, jsou pouze zbytky mnohem větší populace, která obývala východní středomoří.

Izrael byla taková pomyslná křižovatka mezi Afrikou, Evropou a Asií, kde se lidské populace vzájemně mísily, aby se později rozšířily po celém Starém světě. Objev z lokality Nesher Ramla píše nový a fascinující kapitolu v příběhu lidské evoluce.

Zdroj: science.org, interestingengineering.com