USA testují monstrózní robotický tank

Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) oznámila významný průlom ve svém programu RACER (Robotic Autonomy in Complex Environments with Resiliency). Nedávné testy odhalily novou, větší a zákeřnější verzi autonomního pozemního vozidla, které přezdívají „zelenooké monstrum“ díky svým charakteristickým svítícím indikátorům, píše portál Interesting Engineering.

Tento dvanáctitunový robotický tank je vybaven pásovým podvozkem Textron M5 RIPSAW, který je již v armádních kruzích dobře znám pro svou všestrannost a spolehlivost. Oproti svým menším protějškům, které váží pouze 2 tuny a měří přibližně 3,35 metru, nový RACER měří impozantních 6,1 metru.

T nová verze představuje klíčový prvek v usilování DARPA o autonomii vozidel bez ohledu na terén. Přidání robota na bojovou úroveň umožní simulovat a demonstraci výkonnosti autonomních systémů ve velkém rozsahu a v extrémně rozmanitých terénech.

Vývoj tohoto robustního robota vedly společně Washingtonská univerzita a Laboratoř proudového pohonu NASA, s testy probíhajícími na střelnici v Texasu. Zde vozidlo prokázalo schopnost autonomní navigace v komplexním a nepředvídatelném terénu, což zahrnovalo manévrování mezi vegetací, skalami, svahy a vodními překážkami.

Zajímavostí je, že testy zahrnovaly i noční provoz, během kterého vozidlo prokázalo stejně dobrou funkčnost jako přes den. To naznačuje, že DARPA je blízko k dosažení cíle využívání těchto autonomních vozidel ve skutečných bojových podmínkách.

DARPA pokračuje v dlouhodobém snažení vyvíjet a inovovat autonomní technologie, což je patrné i z výsledků posledních testů RACER. Tento projekt je nejen ukázkou technologického pokroku, ale i příkladem, jak může autonomní technologie zlepšit schopnosti moderní armády bez přímého rizika pro lidské životy.

Zdroj: Interesting Engineering