Jak by vypadala světová válka ve 21. století?

Kritická infrastruktura od bankovních služeb po energetický sektor se může stát terčem hackerů, aby narušili životy milionů lidí, uvedl server inews.

Technologická válka by mohla zničit celé ekonomiky a způsobit společnostem větší škody než konvenční zbraně, pokud by vypukl globální konflikt ve 21. století, varoval nejvyšší ukrajinský představitel kybernetické obrany. Kyjev naznačil, že Moskva může stát za řadou kybernetických útoků z posledních týdnů proti dvěma největším ukrajinským bankám a také proti webovým stránkám tamního ministerstva obrany.

„Chápeme všechny naše protivníky a všechny jejich plány za posledních osm let, a protože je to vážné prohlášení obviňovat jakoukoli zemi, musíme pokračovat a dokončit vyšetřování,“ řekl Victor Zhora, zástupce vedoucího ukrajinské státní služby pro zvláštní komunikaci a ochranu informací. Existují náznaky, že hackeři stojící za nedávnými kybernetickými útoky měli za cíl „zátěžový test“ ukrajinské infrastruktury, aby pochopili, jak silné jsou bezpečnostní systémy a jaké další parametry sítí mohou být napadeny. To vede k obavám z dalších útoků, které by mohly mít zničující dopad na životy obyčejných lidí, přičemž mezi další potenciální cíle by mohl patřit energetický sektor.

V zimě 2015 a 2016 útoky na ukrajinskou rozvodnou síť připisované ruské vojenské zpravodajské službě GRU dočasně vyřadily proud pro stovky tisíc lidí. Ruská GRU byla rovněž obviňována z možná nejničivějšího kybernetického útoku, když se v roce 2017 zaměřovala na společnosti podnikající na Ukrajině. Virus NotPetya způsobil celosvětově škody za více než 200 miliard korun.

Pokud jsou v nemocnici bez proudu, může to být hrozbou pro lidské životy. Může to zastavit platby, supermarkety, čerpací stanice, logistické okruhy. Můžete ovlivnit politiku, pokud se pokusíte nabourat něčí volby. Kybernetické zbraně jsou zcela novým druhem hrozeb, které jsou srovnatelně škodlivé jako konvenční zbraně. Jejich použití je mnohem snazší.

Zdroj: inews.co.uk