Unikátní americká vozidla M60 AVLB na Ukrajině. Jsou velmi důležitá pro udržení mobility v oblastech bohatých na vodní překážky

Na internetu se objevily první fotografie amerických mostních tanků M60 AVLB. Vysvětlujeme, co jsou zač a k čemu slouží.

Na Ukrajině se objevily první snímky vojáků, kteří používají tanky M60 AVLB (Armoured Vehicle Launched Bridge) dodané USA, píše portál Militaryland. Jedná se o velmi důležitá vozidla pro udržení mobility v oblastech bohatých na vodní překážky, protože Rusové nebo ustupující Ukrajinci dříve zničili velkou část mostní infrastruktury ve frontových oblastech.

V takových podmínkách umožňují mobilní mosty o délce 18 metrů obnovit komunikaci, což výrazně usnadňuje mimo jiné logistiku pohonných hmot, munice nebo potravin. Za zmínku také stojí, že v případě východní Ukrajiny je zejména v jarních a podzimních měsících prakticky sjízdných jen několik zpevněných cest kvůli tzv. rasputice.

M60 AVLB – obrněný most na zavolání
Americké mostní tanky M60 AVLB jsou po německých mostních tancích Biber druhou konstrukcí svého typu na Ukrajině. M60 AVLB je konstrukce z 60. let 20. století založená na podvozku tanku M60 Patton, která nese 13tunový hliníkový nůžkový mostní modul o celkové délce 20 m.

Most lze rozebrat a složit za méně než 10 minut a jeho původní nosnost podle vojenské klasifikace zatížení (Military Load Classification – MLC) 60 snesla hmotnost tanků M60 Patton, což v ukrajinských podmínkách stačí pro tanky rodiny T-72, T-64 nebo T-80. V 90. letech však Američané vyvinuli zesílenou variantu MC 70 přizpůsobenou vyšší hmotnosti tanků M1 Abrams.

M60 AVLB má posádku dva až pět vojáků a bojová hmotnost tohoto nůžkového mostu je přibližně 53 tun. Mobilitu v terénu naopak zajišťuje přeplňovaný dieselový motor o výkonu 750 koní. Jedná se o ženijní vozidlo, které není vyzbrojeno, ale existuje možnost dvojice raketometů systému M58 MICLIC využívajících prodloužené nálože k odminování terénu o něco více než 100 m.

Zdroj: Militaryland, Wikipedia