Kříženec tanku a bojového vozidla. Vozidlo pěchoty bude vyzbrojeno automatickým kanónem

Improvizace obránců přináší překvapivé výsledky. Dokládá to projekt vytvoření bojového vozidla pěchoty na podvozku tanku T-62 ukořistěného během bojů s Putinovou armádou. Stroj bude vybaven věží z BMP-2 a 30mm kanónem.

O vytvoření hybridu vozidla BMP-2 a tanku T-62 Ukrajinci informuje portál Militarnyj. Půjde o těžké vozidlo pěchoty vyzbrojené automatickým kanónem 2A42.

Předně je třeba poznamenat, že ačkoli se vozidlo vyvíjené Ukrajinci jeví jako unikátní, ve skutečnosti historie zbrojního průmyslu podobné konstrukce zná. Bojové vozidlo pěchoty, označované jako BMPT-62, bylo již loni předvedeno alžírskou armádou a bylo výsledkem prací zahájených o rok dříve.

Konstrukce je tedy Ukrajincům známá a zdá se, že je efektivním řešením pro frontovou linii. Podvozek tanku T-62 je pancéřován válcovanými deskami o maximální tloušťce 242 mm a v kombinaci s kanónem 2A42 ráže 30 mm instalovaným na věži vozidla BMP-2 může na bojišti poskytnout velkou užitečnost.

Stojí za zmínku, že stavba podobných hybridů jako ukrajinské BMPT-62 umožňuje vytvořit stroj, který kombinuje výhody tanku a bojového vozidla. Pěchota je tak vybavena zařízením schopným chránit se před protitankovými střelami a zároveň je schopna likvidovat nepancéřované a lehce pancéřované cíle.

Podobná vozidla byla vyvinuta především v Rusku, kde si tamní BMPT-72 nenašly zcela cestu do struktury ozbrojených sil a byly rychle prodány mimo jiné alžírské armádě.

Vozidlo údajně co nejbezpečněji dopraví lidi na místo určení. Lze tedy očekávat, že se tento typ vozidla může objevit na frontě jako pomoc těžším tankům a bude působit jako podpora a příležitostně i jako transportéry pro pěchotu. Ačkoli výzbroj BMPT-62 není jeho nejlepší vlastností, umožní přepravu vojáků bezpečněji než v typických bojových vozidlech.

Zdroj: redakce, mil.in.ua