Japonská raketa KAIROS explodovala jen 5 vteřin po svém startu

První havárie orbitální rakety v roce 2024 jde na vrub japonského projektu KAIROS. Dne 13. března ve 3 hodiny ráno středoevropského času explodovala raketa pouhých 5 sekund po startu z raketové střelnice.

KAIROS byla 18 metrů vysoká třístupňová nosná raketa, která odstartovala ze základny na poloostrově Kii na západě Japonska. KAIROS měl být prvním komerčním japonským subjektem, který dopraví na oběžnou dráhu satelit.

Co se stalo? 5 vteřin po startu došlo k explozi mezi prvním a druhým stupněm s tuhými pohonnými látkami. Příčina havárie je zatím neznámá, mohlo dojít k prohoření bloku motoru prvního stupně či předčasnému vyvolání autodestrukce. K iniciaci režimu samozničení dochází, pokud systém zaznamená chyby v dráze letu, rychlosti nebo řízení, které mohou ohrozit zdraví lidí na zemi.

Při havárii nebyl naštěstí zraněn žádný pracovník. Kromě kompletního zničení rakety ale Japonci ke škodám mohou připočítat poškození okolí rampy a vznik několika požárů.

„Nepoužil bych slovo selhání“. Každá taková zkouška nám přináší nová data a zkušenost pro další pokus,“ sdělil novinářům tiskový mluvčí projektu Masakuzi Toyoda.

Zdroje: IndiaToday