Ukrajinský tank jako zázrakem unikl zničení

Moderní tanky jsou skutečné obrněné bestie, které je na první pohled opravdu obtížné zničit. Válka na Ukrajině však důrazně ukázala, že i takto silně obrněná vozidla mají své nedokonalosti a armáda je musí používat s rozumem. Ukazují to i nové záběry z bojů na Ukrajině.

V posledních měsících slýcháme především o ztrátách v ruských obrněných silách (podle úřadů v Kyjevě Moskva ztratila již více než 3 000 tanků), ale ztráty samozřejmě utrpěla i ukrajinská armáda. Ruská invaze totiž důrazně ukázala, že na moderním bojišti číhá na tank celá řada hrozeb a za vhodných podmínek může takovou jednotku porazit i obyčejný voják. Blízko k tomu měly i záběry, které můžete vidět níže. Je na nich zachycen střet mezi ruskou pěchotou vyzbrojenou protitankovými raketomety a ukrajinským tankem T-80.

Video je zajímavé hned z několika důvodů. Zaprvé ukazuje, že jediný tank bez podpory pěchoty nebo bojových vozidel pěchoty může být pro nepřítele snadným cílem. Za druhé se zdá, že kdyby ruští vojáci zachovali trochu větší chladnokrevnost, ukrajinský tank T-80 by z tohoto střetu pravděpodobně nevyvázl bez úhony. Za třetí zde také vidíme, jak pomalu tento stroj ustupuje, což je jedna z největších nevýhod postsovětských tanků. Posádka vozidla je však k tomuto manévru jaksi donucena. Koneckonců pokus o ústup by mohl skončit odhalením boku nebo zádě tanku, kde má takový stroj mnohem slabší pancéřování než vpředu. Ukrajinci proto raději jeli dozadu, zatímco čelem se stavěli k nepříteli – i když se pohybovali skutečně želvím tempem. Hlavní však bylo, že posádka zřejmě nebyla nezraněna.

Zdroj: Twitter