Ukrajinská vozidla budou vybavena chorvatským systémem situačního přehledu. Systém Vegvisir Core, se skládá z pokročilých kamer na vozidlech a náhlavních souprav

Ukrajinská armáda brzy převezme významný technologický skok vpřed s implementací systému situačního povědomí Vegvisir Core. Tento estonsko-chorvatský obranný startup, který se za poslední tři roky soustředil na plánování, financování, výzkum, vývoj a testování svého produktu, je nyní připraven obohatit vojenskou výbavu Ukrajiny, píše Defence Post.

Generální ředitel Vegvisir Ingvar Parnamae s nadšením oznámil, že po dlouhých letech náročného úsilí je společnost připravena dodat svůj revoluční systém. Systém Vegvisir Core, který se skládá z pokročilých kamer umístěných na vozidlech a náhlavních souprav s minimální latencí, poskytuje vojákům na bojišti 360stupňový pohled na okolí. Tato technologie nejenže zvyšuje povědomí posádky o prostředí, ale také propojuje vozidlo s digitálním centrem pro efektivní sdílení a přístup k informacím.

Díky tomuto systému budou ukrajinští vojáci moci rychleji a efektivněji reagovat na dynamické situace na bojišti, což jim umožní činit lepší rozhodnutí v kritických okamžicích. Vegvisir Core je navržen tak, aby byl kompatibilní s širokým spektrem vojenských vozidel, včetně bojových vozidel pěchoty, obrněných transportérů, podpůrných bojových platforem a hlavních bojových tanků. Systém lze dokonce instalovat na námořní plošiny, což z něj činí univerzální řešení pro různé typy vojenských operací.

S přibývajícími investicemi a rozvojem Vegvisir se očekává, že tato technologie přinese zásadní výhody na bojišti a posílí obranné schopnosti Ukrajiny. Přestože konkrétní podrobnosti o smlouvě nebyly zveřejněny, je zřejmé, že Vegvisir Core má potenciál zásadně změnit způsob, jakým jsou vojenské operace prováděny, a zvýšit bezpečnost a účinnost vojenského personálu.

Zdroj: Defence Post