Tanky Abrams s novým systémem. Má je chránit před hackery

Centrum pozemních vozidlových systémů ozbrojených sil USA oznámilo úspěšné předvedení nového systému na ochranu vojenských vozidel před kybernetickými útoky. Řešení bylo testováno v tanku M1A2 Abrams.

Na webových stránkách War Zone, kde je nový systém popsán, se vysvětluje, že jeho zavedení bylo považováno za nezbytné vzhledem k tomu, že velké množství vozidel bylo navrženo dávno před nástupem moderních kybernetických útoků. Proto zůstaly zranitelné vůči hackerům.

Nový systém ve vojenských vozidlech USA
Podle společnosti GVSC proběhly testy systému MIL-STD-1553 Bus Defender společnosti Peraton loni v září během cvičení s názvem Cyber Cyclone na cvičišti Yuma Proving Ground. Demonstrace byla podle Američanů naprosto úspěšná.

Bus Defender je systém detekce a prevence narušení, který dokáže bojovat proti kybernetickým útokům zaměřeným na datovou sběrnici platformy. Jak upozorňuje The War Zone, datová sběrnice zajišťuje veškeré přenosy mezi vojenskými prostředky, včetně satelitů, externích senzorů, komunikačních systémů, zbraní a bezpilotních vozidel.

Je to pochopitelné a jednoduché: vozidla jsou zranitelná vůči kybernetickým útokům. Když se nad tím zamyslíte, dnešní vozidlo je jen hromada počítačů na kolech nebo pásech, řekl Jeffery Jaczkowski, zástupce ředitele pro inženýrství pozemních systémů v GVSC. Systém byl testován na vozidlech Abrams, ale časem jím budou vybavena i další vozidla amerických ozbrojených sil.

M1A2 Abrams jsou základní tanky americké výroby, které jsou považovány za jedno z nejlepších bojových vozidel na světě. Abramsy se vyznačují obrovskou hmotností, která u některých verzí přesahuje 70 tun. Přesto může vozidlo jet rychlostí 67 km/h na silnici a 40 km/h v terénu. Tank je vyztužen reaktivním pancířem. Některé modely jsou také vybaveny izraelským systémem aktivní ochrany Rafael Trophy HV, který umožňuje sestřelovat střely z bezpečné vzdálenosti od základního pancíře.

Zdroj: thedrive.com