Ukrajinci se pochlubili protiletadlovou zbraní, jejíž převoz nebyl oficiálně oznámen. Protiletadlová zbraň ZU-23-2CP je určena proti vzdušným cílům na krátkou vzdálenost

Na internet se dostaly snímky, na nichž ukrajinské jednotky používají protiletadlové zbraně ZU-23-2CP. Zbraně se tam dostaly z Polska. Jaké jsou schopnosti této zbraně?

ZU-23-2CP je polskou modernizací sovětského protiletadlového kanonu ZU-23-2, který vyráběly závody Zakłady Mechaniczne Tarnów. Vše nasvědčuje tomu, že na Ukrajinu přichází zcela nové vybavení, a to soupravy vyrobené v roce 2022, které měly být vyvezeny do jedné z afrických zemí, píše web Army Recognition.

ZU-23-2CP – klíčové vlastnosti

ZU-23-2CP je klasifikován jako protiletadlový kanon ráže 23 mm vybavený přídavným kruhovým (raketovým) zaměřovačem. Jedná se o poměrně nekomplikovanou zbraň, která dokáže účinně bojovat proti vzdušným cílům na krátkou vzdálenost. Deklarovaný dostřel dosahuje až 2 500 metrů a maximální strop, na kterém lze cíle zasáhnout, se udává kolem 1 500 metrů.

Alternativně lze ZU-23-2CP použít k boji proti lehce obrněným pozemním cílům a nepřátelským palebným bodům. ZU-23-2CP je uzpůsoben pro několik typů munice – protitankovou tříštivou munici API (BZT), tříštivou tříštivou munici HEI-T (OFZT) a protitankovou podkaliberní munici APDS-T a FAPDS-T. ZU-23-2CP je určen pro střelbu z různých druhů munice.

Převoz zbraní ZU-23-2CP na Ukrajinu nebyl oficiálně oznámen, ale už loni na podzim vyšlo najevo, že míří na frontu. Ukrajinci tehdy zveřejnili záběry ze cvičení, na nichž bylo možné tyto protiletadlové zbraně vidět.

Protiletadlová děla budou využívána k boji s nepřátelskými raketami a dalšími vzdušnými cíli, stejně jako k působení na ruské diverzní skupiny, ničení nepřátelského personálu a techniky, včetně obrněných vozidel.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com