Rusové sahají po zbraních ze stalinské éry. Proč používají sovětské vybavení?

Rusové zjevně začínají trpět nedostatkem hlavňového dělostřelectva. Svědčí o tom i skutečnost, že začínají vytahovat ze skladů zastaralé postsovětské zbraně. Došlo to dokonce tak daleko, že Putinova armáda střílí na pozemní cíle z protiletadlových zbraní ze stalinské éry, jak uvádí server Defense Express.

Obránci nedávno v Charkovské oblasti zabavili tři protiletadlová děla ráže 100 mm KS-19, která Rusové používali k ostřelování svých pozic. Ukořistěné vybavení je skutečným pozůstatkem minulé éry bylo vyrobeno ještě za Stalina, na konci 40. let 20. století.

Sovětský starověk na frontě

Použití tažených protiletadlových děl K-19 na frontě ukazuje na vážné problémy Rusů přinejmenším ze dvou důvodů. Za prvé se agresoři rozhodli použít protiletadlovou zbraň způsobem, který neodpovídá jejímu určení. Za druhé, opět sáhli po vybavení, které by mělo stát spíše v muzeu, než aby bylo posláno na frontu.

Sovětský svaz vyráběl protiletadlový kanón KS-19 v letech 1948 až 1957, během nichž bylo vyrobeno přibližně 10 000 těchto zbraní. KS-19 byl používán komunisty během korejské a vietnamské války. Rychlost střelby tohoto děla je udávána 14 ran/min. Dělo může bojovat s cíli vzdálenými 21 km a ve výšce až 15 km.

Počáteční rychlost střely je přibližně 900 m/s a pochodová rychlost této zbraně je 40 km/h. Bojová hmotnost Ks-19 je přibližně 9,3 tun a k jeho obsluze je zapotřebí sedm vojáků. Trvá tři až čtyři minuty, než se zbraň dostane do bojové polohy. Kanon KS-19 byl dříve ve výzbroji polské armády, která jej koncem 50. let minulého století vyřadila ze služby.

V SSSR se dělo používalo až do 80. let 20. století. V současné době ho používá mimo jiné Egypt, Severní Korea a Alžírsko. Ruská armáda oficiálně nemá ve výzbroji kanon KS-19. Formálně tyto zbraně používají pouze polovojenské jednotky. „Jestliže Rusové museli dostat ze skladu i stará děla, která pamatují Stalina, můžeme si jen představit rozsah problémů, které postihly dělostřelectvo ruské armády.

Zdroj: defence-ua.com