Ukrajinci přišli o obrněné monstrum Burevij. Byl namontován na podvozku Tatry a bylo jich vyrobeno jen několik

Na internetu se objevila fotografie zničeného ukrajinského raketového systému Burevij. Jedná se o první případ zničení tohoto systému, kterého Ukrajinci vyrobili jen několik kusů. Co je to za systém?

Systémy Burevij jsou hlubokou modernizací starších odpalovacích zařízení BM-27 Uragan. Ve srovnání s prototypem zvyšuje ukrajinský prototyp zbraně schopnost přežití na bojišti. Z tohoto důvodu obránci často zdůrazňují, že ačkoli byl Uragan inspirací pro jejich komplex, Burevij je zcela jiná zbraň, jak uvádí server RFERL. Při této příležitosti je třeba připomenout, že Rusové jsou i přes četné porážky stále hrozivým soupeřem. Nedávno se Putinově armádě podařilo zlikvidovat například kanon César a polskou kanonovou houfnici AHS Krab.

Burevij – kyjevský prototyp zbraně

Ukrajinská modernizace měla dva cíle. Prvním bylo zvýšení palebné síly systému a druhým zkrácení doby potřebné k odpálení salvy a ústupu z palebného postavení. Zejména druhý aspekt je velmi důležitý, protože dělostřelecké radary v podobě ruského Zooparku-1M jsou schopny přesně určit místo odpalu raket a předat tyto údaje vlastnímu dělostřelectvu.

Systém Burevij ukrajinské výroby dále využívá raketomet ráže 220 mm. Může odpalovat střely 9M27F s tříštivou a demoliční hlavicí o hmotnosti asi 100 kg, kazetové střely 9M27K, 9M59 a 9M27K2 (obsahující protitankové miny) s doletem až 35 km a také střely nového typu s doletem zvýšeným na 65 km. Odpalovací zařízení bylo namontováno na osmikolovém podvozku od české společnosti Tarta, jak píše server Military Today.

Druhý aspekt spočívá v použití systému řízení palby, který umožňuje zaměřit odpalovací zařízení zevnitř pancéřové kabiny. V systému Uragan se tato nastavení provádějí ručně a používá se jednoduchý optický zaměřovač.

Ukrajinský Burevij je navíc vybaven komunikačním systémem, který lze přímo spárovat s průzkumným dronem, jenž poskytuje souřadnice cíle, což výrazně urychluje reakční dobu.

Zdroj: redakce, rferl.org, military-today.com, Wikipedia