Ukrajinci připojili ovladač DualShock 4 od Playstation ke kulometu NSV. Zařízení je plně ovladatelné, ukazuje video

Válka na Ukrajině dává vzniknout technickým dílům, které by nikdo z nás neočekával. Jedním z příkladů je dálkově ovládaná věž s velkorážním kulometem NSV, který vojáci ovládají ovladačem DualShock 4 od PlayStationu.

Ukrajinci mají velkou dávku kreativity při improvizaci účinného vybavení, které usnadňuje likvidaci protivníka a zároveň minimalizuje ohrožení vlastních vojáků. Nejvíce je to patrné při používání komerčních dronů jako granátometů.

Tentokrát se objevily krátké záběry dálkově ovládané věže namontované na pick-upu s velkorážním kulometem NSV ovládaným ovladačem DualShock 4 od PlayStationu.

Věž má robustní konstrukci a jako ovladač Ukrajinci použili DualShock 4 od PlayStationu. V tomto případě se ovladač nepoužívá k likvidaci virtuálních protivníků jako ve hře The Last of Us, ale k obraně proti hordám protivníků, kteří útočí na ukrajinské zákopy někdy jen pomocí karabin systému AK a lopat.

NSV – silný kulomet, před kterým není žádná ochrana

Ve věži je viditelný velkorážový kulomet NSV navržený v 70. letech 20. století. Jedná se o 25kg konstrukci určenou především pro montáž na vozidla, poháněnou výkonným nábojem 12,7×108 mm, který si snadno poradí s překážkami, jako jsou pytle s pískem a zdi budov, jak uvádí web Military History.

V případě nejoblíbenějšího náboje o hmotnosti kolem 740 g, který má rychlost kolem 820 m/s a má energii přes 16 000 J, už na vzdálenost 1 km energie náboje výrazně přesahuje 3 000 J, což je tolik, kolik mají náboje těsně po opuštění hlavně například z kulometů PK/PKM.

Proti tomuto projektilu nemůže poskytnout ochranu žádná neprůstřelná vesta a jedinou bariéru v otevřeném terénu mohou poskytnout pouze obrněná vozidla, a to ještě ne všechna, protože např. vozidla BMD jsou proti němu bezbranná a boční pancíř vozidel rodiny BMP nebo transportérů BTR na vzdálenost 200/300 m také nestačí.

Zdroj: redakce, military-history.fandom.com, Wikipedia