Ukrajinci obdrželi od Německa starší tanky Leopard 1A5. Ty mají skvělý dojezd až 600 km

Německo dodalo Ukrajině své modernizované tanky Leopard 1A5, které vynikají především dojezdem a snadnější údržbou. Tank dojede až do vzdálenosti 600 km, což je i více než nejmodernější ruský tank T-90M.

Leopard 1A5 je vylepšenou verzí hlavního bojového tanku Leopard 1A1 německé výroby, který byl první modernizovanou variantou tanku Leopard, jenž vstoupil do služby v německé armádě v roce 1971. Leopard 1A5 byl vylepšen moderním systémem řízení palby, lepší optikou, díky které tank lépe funguje v noci a ve špatném počasí. Značně byl vylepšen i pancíř a rozmístění munice, aby se snížila pravděpodobnost detonace munice při zásahu tanku. Věž tanku byla také předělaná, aby se do ní vešlo nové vybavení.

Tank Leopard 1A5 je vybaven 105mm hlavním kanonem a dvěma 7,62mm lehkými kulomety, které se hodí i na likvidaci leteckých cílů. Na věži má tank nainstalovaný automatický kouřový granátomet. Kde tento tank exceluje, je dojezd. Ten je 600 km, žádný jiný moderní tank nemá tak velký dojezd. Například nejmodernější tank Leopard 2A8 má dojezd jen 450 km. Maximální rychlost Leopardu 1A5 je 60 km/h. K fungování potřebuje celkem čtyři členy posádky.

Zdroj: redakce, armyrecognition