Česko zbrojí. Armádu posílí o stovku tanků Leopard 2A8, které umí spolupracovat s drony

V reakci na současné bezpečnostní výzvy přichází do výzbroje české armády tank Leopard 2A8, evoluce předchozí verze Leopard 2A7+. Tento tank představuje špičku v oblasti obrněné techniky, nabízí výjimečnou kombinaci palebné síly, ochrany a mobility.

Palebná síla a ochrana

Česká armáda se může těšit na významné posílení. Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny schválil nákup 76 tanků Leopard 2A8, ke kterým přibude 28 tanků Leopard 2A4 a vozidel technické ochrany Bergepanzer 3. Leopard 2A8 si zachovává osvědčené 120mm dělo s hladkou hlavní, garantující vysokou přesnost a účinnost. Novinkou je modulární pancéřování a systém aktivní ochrany Trophy, který efektivně neutralizuje protitankové střely a rakety, čímž výrazně zvyšuje přežití na bojišti.

Technologie a mobilita

Díky instalaci nového motoru, jehož specifikace zlepšují jízdní vlastnosti, a integraci systémů pro spolupráci s drony, se Leopard 2A8 pyšní vynikající mobilitou a adaptabilitou na různé bojové scénáře. Tato kombinace technologií zajišťuje, že tank zůstane v čele moderních obrněných vozidel. Důležitou novinkou je i systém Trophy, zvyšující celkovou hmotnost o téměř tunu, a rozšířené možnosti senzorové integrace a spolupráce s drony, což rozšiřuje bojové schopnosti tanku.

Perspektiva pro Českou republiku

Leopard 2A8 představuje atraktivní možnost pro modernizaci české tankové flotily, aktuálně spoléhající na starší modely. S jeho schopnostmi by české ozbrojené síly získaly moderní a efektivní prostředek pro zajištění obrany a zvýšení operativního potenciálu na mezinárodní scéně, píše CZDefence.

Zdroj: CZDefence