Ukrajinci narazili na tajný sklad a zabavili zbraně Rusů. Co všechno našli?

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) zneškodnila v Černihivské oblasti zločinecké centrum, které se připravovalo na podporu nepřítele, informuje server Mil. Podařilo se jí zabavit zbraně používané ruskými speciálními jednotkami.

Mezi zabaveným vybavením je puška VSS Vintoriez , granátomet RPG-18 Mukha a automatická puška AS Val s integrovaným tlumičem. Podívejme se na tyto zbraně blíže.

Zbraně ruských speciálních sil v rukou Ukrajinců

VSS Vintoriez je sovětská puška s potlačenou selektivní palbou. Jeho konstruktérem byl Petr Serďukov. Teoretický dostřel této zbraně je 300-400 m, ale v praxi jsou tyto parametry o něco nižší. Až do 80. let 20. století se jednalo o pušku běžně používanou sovětskými speciálními jednotkami.

Zbraň používá speciální podzvukové střelivo a počáteční rychlost střely je přibližně 290 m/s. Hmotnost pušky VSS Vintoriez je přibližně 2,6 kg bez střeliva a zaměřovače. Nejčastěji se používá optický zaměřovač PSO-1 s přiblížením 4×24. Pušku lze napájet běžným nábojem 9×30 mm SP5 nebo protitankovým nábojem SP6 s jádrem z karbidu wolframu.

Puška AS Val (rusky Avtomat Specialnyj „Val“) byla vyvinuta v SSSR. Je určen pro Spetsnaz a FSB. Stejně jako VSS Vintoriez je poháněn systémem SP5 nebo SP6. V nenaloženém stavu váží téměř 3 kg. Teoretická rychlost střelby z této zbraně je asi 800-900 ran/min, praktická dokonce 915 ran/min.

RPG-18 Mukha ráže 64 mm je sovětský ruční protitankový granátomet. Zbraň byla vyvinuta na přelomu 60. a 70. let 20. století. Granátomet je jednorázový a vzorem pro tuto konstrukci byl americký granátomet M72 LAW. RPG-18 je schopna prorazit 375mm pancíř. Dosah této zbraně je přibližně 200 m.

Zdroj: mil.in.ua, Wikipedia