Ukrajinci hodnotili darované tanky Abrams. Čekali silnější pancíř

Ukrajinská posádka tanku Abrams hovořila o svých zkušenostech a dojmech z používání stroje. V rozhovoru pro armádní televizi si mimo jiné pochvalovali intuitivní ovládání, ale také upozorňovali na slabší pancíř, než někteří očekávali, píše web Defense Express. Vysvětlíme vám, jak jsou tyto tanky chráněny.

K dnešnímu dni bylo na Ukrajinu dodáno 31 tanků Abrams. Ačkoli se původně uvažovalo o variantách M1A2, nakonec byly (i na žádost samotných Ukrajinců) na frontu poslány starší modely M1A1. Jedná se o tanky, které mají standardně panelový pancíř z ochuzeného uranu, ale verze odeslané na Ukrajinu používají wolframové vložky.

Abramsy nejsou neporazitelné

Na některých exemplářích ukrajinských abramsů byly spatřeny pancéřové balíčky ARAT-1 ze soupravy TUSK, přídavná vrstva reaktivního pancíře, jejímž úkolem je omezit ztráty při nepřátelské palbě. Přestože jsou tyto tanky mnohem lepší a odolnější než většina těch, které jsou ve výzbroji ukrajinské armády, neměly by být považovány za neporazitelné. Problematická se zde ukazuje zejména ochrana věže.

Rusové zatím zničili pět tanků Abrams. Tři další se jim podařilo poškodit do té míry, že je na nějakou dobu vyřadili z účasti ve válce. Ukrajinci však popřeli zprávy, že tyto tanky byly zcela staženy z fronty.

Tanky M1A1 Abrams byly vyrobeny v letech 1985 až 1992 a jsou nejen odolnější, ale také mnohem lépe vybavené než postsovětské tanky, na které se ukrajinská armáda spoléhala před válkou (a do značné míry i nyní). Američané sem namontovali hladkohlavňový kanon ráže 120 mm, kulomety ráže 12,7 mm a 7,62 mm a systémy NBC (ochrana proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním).

Na palubě Abramsu je také řada elektronických systémů, ale přesto je Ukrajinci hodnotí jako tanky, které se snadno ovládají.

„Když jsem po přechodu z T-64 poprvé viděl, co je uvnitř, myslel jsem si, že mi bude trvat měsíce, než všechno zvládnu. Ale podařilo se mi vše naučit velmi rychle. Zvládnete to za týden,“ řekl ukrajinský voják obsluhující tanky Abrams.

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, Wikipedia