Ukrajina začala vyvíjet vylepšené verze raket Neptune. Ty budou mít dolet až 400 km

Ukrajinská armáda začala vyvíjet významná vylepšení svých protilodních raket Neptune. Plánují jim navýšit dostřel na 400 km a zvýšit hmotnost bojové hlavice na 350 kg. Výhoda je i ta, že tyto rakety jdou vypouštět z mobilních platforem.

Neptune je protilodní řízená střela ukrajinské výroby, která se hodí na likvidaci lodí nebo likvidaci pomalu pohybujících se obrněných cílů. Před nějakou dobou byly tyto střely využity i na odstřelování krymského mostu. Nejcennějším cílem, který tato střela zničila, je raketový křižník Moskva, který byl vlajkovou lodí Černomořského loďstva. Původní střela Neptune má dostřel 280 km, nová verze bude mít dostřel až 400 km a bude mnohem přesnější. Střela je určená proti jakémukoli pozemnímu cíli.

Střela Neptune je založená na ruské střele Kh-35U, která má dosah až 260 km a nese 145 kg výbušnin. Nová upravená střela Neptune unese až 350 kg výbušnin. Díky tomu střela dokáže zničit prakticky cokoli. Vylepšená verze je momentálně ve fázi testování a nasazení se očekává někdy v roce 2024. Díky tomu, že Ukrajina si tyto střely vyrábí sama, bude jich mít mnoho a značně tím ohrozí ruskou raketovou flotilu lodí nebo jiné cenné pozemní cíle.

Zdroj: redakce, militarytoday, Ukrainian-Front